Gaziantep

Yerel Haber
02 Temmuz 2017 - 11:43

Laboratuvarın Giderini Böcekler Karşılayacak

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan "Biyolojik Mücadele Laboratuvarı"nın gideri, laboratuvarda biyolojik mücadele için üretilen faydalı böceklerin satışından elde edilen gelirle karşılanacakEnstitü Müdürü Dr. Aslan: "Ürettiğimiz ve üretimini artıracağımız anthocoris minkiler, kimyasal mücadelenin yerini alacak. Bu yöntemin Antep fıstığı pisillidini büyük oranda baskı altına almasını hedefliyoruz""Doğada, bozulan dengeyi faydalı böceği üreterek tekrar sağlamaya çalışıyoruz"

GAZİANTEP (AA) - YETER ERDİNE - Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü bünyesinde zararlılarla biyolojik mücadele için kurulan laboratuvarın giderleri, burada üretilen faydalı böceklerin satışından elde edilen gelirle karşılanacak.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Enstitü Müdürü Dr. Nevzat Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansının proje çağrısı kapsamında geçen yıl enstitü bünyesinde "Biyolojik Mücadele Laboratuvarı" kurduklarını söyledi.

Aslan, yeni laboratuvar kurulduğunda veya yeni bir birim açıldığında enstitünün ödeneğinin artmadığını belirterek, laboratuvarın giderlerini karşılamak için burada ürettikleri faydalı böceği kullanacaklarını kaydetti.

Laboratuvarda Antep fıstığı ağaçlarında büyük zarara neden olan ve halk arasında "Beyaz sinek" olarak bilinen "pisillidi" adlı böceği yiyen "anthocoris minki" böceğini ürettiklerini anlatan Aslan, "Faydalı böceğimizi çoğaltıp, bahçelere bırakıyoruz. Kimyasal mücadelenin yerini alabilecek şekilde biyolojik mücadele hedefliyoruz. Biyolojik Mücadele Laboratuvarı'nda faydalı böcekleri ürettikten sonra tabii onun gideri olacaktır. Bu gideri de karşılamak için elde ettiğimiz ürünü, yani faydalı böcekleri, piyasaya bir bedel karşılığında sunup, bu bedelle de laboratuvarın girdisini sağlayacağız." dedi.

- "Anthocoris minkiler, kimyasal mücadelenin yerini alacak"

Aslan, Antep fıstığı pisillidinin, ağacın yapraklarını sömürerek buradaki özü aldığını ve bitkinin zayıfladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bitki zayıflıyor ve bu o senenin hatta bir sonraki senenin mahsulünü olumsuz etkiliyor. Bununla kimyasal mücadele çok zor. Bu zararlı, yumurtadan çıktıktan sonra bir haftada erginleşiyor ve yumurta bırakıyor. Çok hızlı gelişiyor. Eğer üreticimiz bunun ilaçlamasında zamanlama hatası yaparsa bununla mücadele daha da zorlaşıyor. Hatta kimyasal mücadelenin etkisi hiç olmuyor, tam tersi onu tetikliyor. Zaten kimyasal mücadele bizim tasvip ettiğimiz bir yol da değil. Bu, şu anda ürettiğimiz ve üretimini artıracağımız anthocoris minkiler, kimyasal mücadelenin yerini alacak. Bu yöntemin Antep fıstığı pisillidini büyük oranda baskı altına almasını hedefliyoruz. Şu an için yılda 20 bin böcek üretiliyor. İleride işletmemiz daha da büyüdüğünde bu rakam da artacaktır."

Fıstık bahçelerindeki faydalı böcek popülasyonunun çiftçilerin zamansız, yanlış ilaçlamaları nedeniyle azaldığına değinen Aslan, ilaçlamayla zararlının yanı sıra faydalı böceklerin de öldüğünü belirterek, "Faydalı böcek öldükten sonra meydan, çabuk üreyen zararlı böceğe kalıyor. Doğada, bozulan dengeyi faydalı böceği üreterek tekrar sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

GaziantepYerel Seçim Sonuçları

Gaziantep Hava Durumu

13°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.