Lascaux Mağarası nerededir?

İkinci Dünya Savaşı tüm hızıyla devam ederken 4 Fransız genç tarihe ışık tutacak bir yeri keşfetti. Lascaux Mağarası olarak anılan bu yer insanlık tarihine yeni bilgiler kattı. Lascaux Mağarası nerededir?

Lascaux Mağarası nerededir?

Lascaux Mağarası nerededir?

Lascaux, (Fransızca: Grotte de Lascaux, "Lascaux Mağarası"), Fransa'nın güneybatısındaki Dordogne ilindeki Montignac köyü yakınlarında yer alan mağara kompleksidir.

 

Lascaux Mağarası’nda neler var?

600'den fazla paryetal duvar resmi mağaranın iç duvarlarını ve tavanlarını süslemektedir. Resimler öncelikle Üst Paleolitik zamanın fosil kayıtlarına uygun olan tipik yerel ve çağdaş faunaya aittir. Birçok kuşağın mağara resimlerinde etkisi olduğu düşünülmektedir ve resimler günümüzden 17,000 yıl öncesine tarihlenmektedir.

 

 

Lascaux Mağarası nasıl bulundu?

12 Eylül 1940 tarihinde 18 yaşındaki Marcel Ravidat’ın köpeği Robot mağaranın içine düştü. Ravidat, arkadaşları Jacques Marsal, Georges Agnel ve Simon Coencas ile birlikte köpeğini kurtarmak Lascaux Malikanesi'ndeki gizli bir bölme olduğuna inandıkları, 15 metrelik bir bir bacadan mağaraya girerler. İçeri girdiklerinde duvardaki resimleri gördüler.

 

 

Bu makaleye ifade bırak