Dünya
07.12.2017 - 21:14 | Son Güncelleme: 07.12.2017-23:32

Lavrov ile Tillerson Viyana'da buluştu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, ABD’li  mevkidaşı Rex Tillerson ile bir araya geldiği görüşmede, ABD’de faaliyet gösteren  Rus diplomatlar ve Rus medyasının durumu, Kuzey Kore ve Suriye konularının ele  alındığı bildirildi.

Sitene Ekle

AA

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Lavrov ile  Tillerson’un, Avusturya'nın başkenti Viyana’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve  İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 24. Bakanlar Konseyi Toplantısı kapsamında bir araya  geldikleri belirtildi.

Lavrov’un, Kore Yarımadası'ndaki gerginliği gündeme getirdiği  kaydedilen açıklamada, "Rus Dışişleri Bakanı, ABD'nin Kore Yarımadası  bölgesindeki adımlarından kaynaklanan gerginliğin ve agresif söylemlerdeki  tırmanışın kabul edilemez olduğunu vurguladı." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Lavrov’un, Kore Yarımadası'ndaki sorunun yalnızca  diplomatik yollarla çözülmesi için yeni çalışmalar yapılması yönünde Tillerson’a  çağrıda bulunduğu vurgulandı.

Tarafların, Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak için atılması gereken  ilave adımları da ele aldığı belirtilen açıklamada, "Taraflar, Cenevre  müzakereleri ve Soçi'de düzenlenmesi planlanan Ulusal Diyalog Kongresi de dahil  olmak üzere Suriye’deki tüm siyasi güçleri içeren sürdürülebilir bir müzakere  süreci kurulmasının önemine işaret etti." değerlendirmesinde bulunuldu.

Lavrov’un, görüşmede ayrıca ABD'deki Rus diplomatları ve medyası  unsurlarına yönelik baskının da kabul edilmezliğine dikkati çektiği bildirildi.


Bilgi YarışmasıTürkiye'de kuzeyden esen rüzgâra ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Batmanın en azılı düşmanı kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.