Burun estetiğinde lazerin nasıl kullanıldığı estetik cerrahinin en çok merak edilen konularından birisidir. Kapalı, açık ya da ameliyatsız burun estetiği çeşitlerinin hepsinde lazer burun estetiği ek olarak uygulanabilmektedir.

Özellikle burunun dış tabakasında kalınlık varsa operasyon sırasında lazer tekniğinden faydalanılarak inceltme yapılabilir. Ameliyatsız burun estetiğinde dolgular ile buruna estetik bir yapı kazandırılırken dış tabakayı inceltme işlemlerinde lazer tekniği kullanılabilir.

Açık teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında ise kıkırdak dokunun ve iç yapının şekillendirilmesi tamamlandıktan sonra dış yapıdaki kalın tabaka da lazer aracılığı ile inceltilerek operasyon tamamlanabilir.

Kapalı teknikte ise burun deliklerinin içinden girilerek ameliyat gerçekleştirilir ve burun ucunda kesi açılmaz. İç yapıdaki kemik, kıkırdak gibi kısımlar şekillendirildikten sonra eğer dış tabakada deri, yağ vs. gibi burnun kalın görünmesine neden olan kısımlar yine lazer uygulaması ile desteklenerek daha etkili bir şekilde düzeltilir.

Plastik cerrahideki gelişmeler her geçen gün cerrahlara yeni imkanlar sunmaya devam ediyor. Kullanılan her teknik plastik cerrahınızın tercihine göre değişiklik gösterebilir. Her tekniğin kendisine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar vardır. Plastik cerrahlar burun estetiği öncesinde kişinin burnundaki deformiteye ve verilecek olan şekle göre uygulanması gereken tekniği belirler. Bu karar verilirken hastanın tercihleri de göz önünde bulundurulur.

Burun estetiğindeki en iyi teknik tercih ettiğiniz doktorun uygulamada en tecrübeli olduğu tekniktir. Sonuç olarak önemli olan hedeflenen ve hayal edilen sonuca başarılı bir şekilde ulaşılabilmesidir.

Plastik cerrahınızı seçerken eğer daha önce ameliyat olmuş yakınlarınız var ise onların tecrübelerinden faydalanarak doktor tavsiyesi alabilirsiniz. Eğer referans alabileceğiniz bir yakınınız ya da tanıdığınız yoksa o zaman medya iletişim araçları aracılığı ile araştırma yapabilirsiniz.

Plastik cerrahınızı seçtikten sonraki kısım ise muayene sırasında beklentilerinizi dile getirebilir ve cerrahınızdan kullanacağı teknik ve yapacağı yeni burun tasarımı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kararınızı birlikte vererek burnunuzdaki sorunlardan kurtularak güzel bir buruna kavuşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı