23.05.2019 09:14 | Son Güncelleme:

LGS sınav giriş yeri sorgula | Liseye Geçiş Sınavı giriş belgesi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak olan ve 8. sınıfları kapsayan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sınav giriş yerleri dün açıklandı. LGS adayları ise sınava nerede katılacaklarını öğrenmek için arayışa geçti. Peki LGS sınav giriş belgesi nereden alınır? 2019 LGS ne zaman uygulanacak?

3-14  Nisan 2019 tarihleri arasında alınan LGS başvuruları sonrasında, sınav heyecanı başladı. 1 Haziran 2019'da uygulanacak olan LGS sınavı için geri sayım başladı. MEB, yayımladığı kılavuz LGS sınav sonuç tarihine de yer verdi.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu’nun teklifi üzerine ÖDSGM’ nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir. 

Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecektir.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır. 

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Liseye Geçiş Sınavı sonuçları, 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy4