Gündem
29.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.03.2014-12:14

Liderlerin miting karneleri

Liderler yerel seçim öncesi yoğun mesai harcadı. AK Parti lideri Başbakan Erdoğan 56 ilde, CHP lideri Kılıçdaroğlu 60 ilde, MHP lideri Bahçeli 47 ilde, BDP Eşbaşkanı Demirtaş ise 22 ilde miting düzenledi

Sitene Ekle

Erdoğan: 56 il, 6 ilçe
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim sürecinde 56 ilde ve 6 ilçede miting yaptı.
Erdoğan, mitinglerine 22 Şubat’ta Sivas ve Yozgat ile başladı. Erdoğan 56 ilin dışında 2’si Ankara, 4’ü İstanbul’da olmak üzere 6 ilçede de miting yaptı. Erdoğan günde iki ilde miting yaparken bu sayı bezen 3 ile çıktı. Erdoğan’ın yerel seçim sürecinde toplam 64 ilde miting yapması planlanmıştı. Ancak, Erdoğan’ın rahatsızlığı nedeniyle dünkü Konya ve Kayseri mitingleri iptal edildi. Mitinglerin ana gündem maddesini ise dinlemeler oluşturdu. Erdoğan mitinglerde dinlemeler nedeniyle Fethullah Gülen, CHP ve MHP’ye sert eleştiriler getirdi.
AK parti Seçim Koordinasyon Başkanı Mustafa Ataş, Erdoğan’ın 56 ilde miting yaptığını belirterek, “Gayet güzel mitingler yaptık. Bundan önceki seçimlerde olmayan hava vardı. Çok daha fazla katılım oldu” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: 60 il, 109 miting 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat’ta resmi olarak başlattığı seçim çalışmaları kapsamında 60 ilde 109 miting yaptı. Kılıçdaroğlu, 28 Şubat’ta çalışmalarına Çanakkale’den başladı ve şu kentlerde mitingler yaptı:
Yalova, Bursa, Eskişehir, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Adana, Malatya, Mersin, Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Çorum, Amasya, Sinop, Düzce, Bolu, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Kocaeli, Sakarya, Kırşehir, Karaman, Antalya, Konya, Tunceli, Elazığ, Muğla, Afyonkarahisar, Tokat, Sivas, Gaziantep, Adıyaman, Manisa, İzmir, Aydın, Yozgat, Kayseri, Niğde, Aksaray, Kırıkkale, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak, Balıkesir, Hatay, Bartın, Ankara ve Bilecik.
Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da olan ve düşük oy aldığı 21 ilde ise miting yapmadı. Kılıçdaroğlu, 8 kez gittiği İstanbul’un 19 ilçesinde, 3 kez gittiği Manisa’nın ise 9 ilçesinde konuştu.

 

Bahçeli: 47 ilde yüz yüze
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim kampanyası sürecinde 47 ile gitti.çalışmalarına 20 Ocak 2013 günü Bilecik’in Söğüt ilçesinde başlayan Bahçeli, illerde büyük şehir mitingleri düzenlemek yerine bölgesel mitingleri tercih etti. Bahçeli, daha çok ilçelerde küçük topluluklarla yüz yüze iletişim kurdu. Benzer stratejiyi 1999’daki propaganda sürecinde hayata geçiren Bahçeli, başarılı sonuç almış ve MHP’yi iktidar ortağı yapmıştı. Bahçeli, seçim kampanyası sürecinde MHP’nin dokuz ışığını temsilen Bursa, İzmir, Adana, Erzurum, Konya, Elazığ, İstanbul, Samsun, Ankara’da
“Milli Değerleri Yaşa ve Yaşat” adlı miting yaptı.
MHP’nin oy deposu olarak bilinen ve Ak Parti’ye kaptırdığı bölgelere odaklanan Bahçeli, ilçeler ve hatta davet edildiği köylere dahi uğradı. Kayseri, Yozgat, Tokat gibi MHP’nin eskiden kaleleri olarak bilinen illeri karış karış dolaştı.

 

Demirtaş: 22 ilde, 80 miting
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, seçim startını 4 Mart’ta  Diyarbakır’dan verdi. Demirtaş, bu tarihten sonra 22’i il merkezi olmak üzere 80’i aşkın yerde miting gerçekleştirdi. İl mitinglerinin yanında yoğun bir şekilde ilçe mitingi de yapan Demirtaş, Tunceli ve Urfa mitingleri ile seçim kampanyasını tamamlayacak.


Bilgi YarışmasıTürkiye'de güneyden esen rüzgâra ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.