27.04.2016 02:30 | Son Güncelleme:
HABER MERKEZİ 

Liderlerin ruh hali saridir, bulaşıcıdır

Yazar, Araştırmacı, Sevinç Engin’in 3. baskısı yayımlanan “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine” kitabında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir bölüm de var. Engin’in kitabında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merak edilen birçok soruya verdiği yanıtlar da yer alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda çalışan Engin, aynı zamanda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Atılım Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde “Liderlik Teorileri ve Uygulamaları” dersi veriyor. Türkiye’nin önde gelen 47 lideri ve yöneticisini “İdare Etmek mi? Yönetmek mi?” adını verdiği ilk kitabında bir araya getirdi. 119 kişi ile görüştüğü “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine” kitabı 2011’de yayınlandı. Aynı yıl Aralık ayında 3. baskısı çıktı. 

Engin’in “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine” kitabının 3. baskısında Erdoğan, merak edilen birçok soruyu yanıtlıyor. Erdoğan, Sevinç’in “Yüksek duygusal zeka ve düşük duygusal zeka lider ve topluma nasıl yansır?” sorusunu yanıtlarken, “Eskiler ‘Hal saridir’ derler. Yani, haller, haleti ruhiyeler bulaşabilir. Dolayısıyla liderlerin ruh hali de saridir, bulaşıcıdır, çok çabuk etrafına yayılır. Eğer lider mutlu bir ruh haine sahipse, etrafındaki insanların da her şeye olumlu baktıkları görülür” diyor ve takım çalışmasında “iyimser olmanın” önemine değiniyor.


‘Aile desteği önemli’ 
Liderlerin belirli bir noktaya gelmesinde ailenin payını da değerlendiren ve ailesinin kendisine nasıl destek sağladığını anlatan Erdoğan, “İnsanın ailesinin, bulunduğu noktaya gelmede önemli bir rolü vardır. O yüzden liderlikte de ailenin çok önemli rolü olduğuna inanıyorum. Ailesinde huzur içinde olanlar, aileden destek görenler, bu huzuru, mutluluğu ülkesine de yansıtacaktır” ifadelerini kullanıyor. 

Erdoğan, “Hangi açılımlarınızın, halkla aranızdaki doku uyuşmasını daha da ilerlettiğini düşünüyorsunuz?” sorusunu da “Benim hep söylediğim bir söz var: ‘Ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız’ diye. Halkla samimi bir şekilde, ne düşünüyorsam, ne hissediyorsam o şekilde iletişim kuruyorum. Bu samimiyeti halkımız anlıyor” diye yanıtlıyor.
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0