Lionel Messi'nin tüm yeteneklerinin doğuştan geldiğine mi inanıyorsunuz?

Messi ya da Ronaldo'nun harikalar yarattığı her maçtan sonra -ki bu olay ayda 1-2 defa oluyor- aralarında yapılan kıyaslar zirveye çıkıyor. Bu tartışmalarda hiç değişmeyen bir klişe var: Messi için saf yetenek, Ronaldo için de çalışmanın ürünü deniyor. Messi'nin 2018-2019 Şampiyonlar Ligi yarı final maçında Liverpool'a attığı insanüstü frikik golünden sonra yapılan bu ezbere yorumu bir kez daha düşünmek lazım.

Lionel Messi'nin tüm yeteneklerinin doğuştan geldiğine mi inanıyorsunuz?

Doğuştan gelen yetenekleri geliştirmeden olur mu?

Doğuştan gelen yetenekleri geliştirmeden olur mu?

 


Messi'nin doğuştan gelen üstün yetenekleri olduğu kesin. Fakat en kariyerli eski futbolcular bile Messi-Ronaldo kıyası yaparken sanki Messi hala futbola başladığı ilk günkü yetenekleriyle işi götürüyormuş, Ronaldo da sıfır yetenek ve maksimum çalışmayla buralara gelmiş gibi lanse ediyor.

 

Aslında Messi, özelliklerinde nasıl aşamalar kaydettiğini bize her fırsatta resital olarak sunuyor. Bunun en yakın örneği de Liverpool maçında attığı frikik golü.

Lionel Messi'nin 5 sene önceye kadar attığı frikik golü sayısı çok azdı. Özellikle Ronaldinho varken duran toplara yaklaşmayı bile düşünmeyen gencecik bir çocuktu.

Ronaldinho sonrası işi bazen Henry, genellikle de Xavi devralıyordu.
 

Kaynaklarda Messi'nin ilk frikik golünü 2008-2009 sezonunda attığı yazıyor. O dönemden beri ara ara frikik golü atsa da son yıllarda frikikleri adeta penaltı gibi kullanıyor. Yalnızca bu bile Messi'nin de aslında Ronaldo gibi çalışkan, azimli ve gelişim sürecini devamlı sürdüren bir oyuncu olduğunun kanıtı.

Aynı şekilde Ronaldo'nun da doğuştan gelen üstün yetenekleri olmasaydı maksimum çalışmasına rağmen birçok kişi tarafından dünyanın en iyisi olarak gösterilecek seviyeye gelemezdi.

Neden böyle bir algı var?

Neden böyle bir algı var?

Messi'nin salt yetenek, Ronaldo'nun ise çalışma ürünü olduğunu düşünenler arasında çok önemli isimler olduğunu söylemiştik. Peki bu düşünce neden bu kadar yaygın?

Bunun nedenlerinden biri, Ronaldo'nun ünlenmeye başladığı dönemdeki fiziği ile şimdiki fiziği arasında uçurum olması.

İlk yıllarında cılız, incecik bir oğlan çocuğu gibi görünürken, şu anda Yunan tanrısı gibi, makine gibi, cyborg gibi bir şey!

Messi ise fiziki görünüş ve kas yapısı olarak çok uç bir gelişim göstermedi. İstese gösterebilir miydi? Pekala her kasını parça parça bölebilirdi. Fakat aşırı kaslanma Messi'nin en büyük silahlarından biri olan çeviklik özelliğini azaltabilirdi.

Bu nedenle Messi, kaslı bir görünüme sahip olmak yerine daha çok dayanıklılık ve denge çalıştı.

1,69 boyunda olduğu için çabuk yıkılabilir gibi görünüyor belki ama 40-50 metrelik mesafeyi son sürat koşarken aldığı darbelerin onu yıkamama sebebi bu.

2-3 kişinin arasına girip onlarla boğuşup ipe dizme sebebi de dayanıklılık, denge ve çevikliğe aynı anda sahip olması.

Tüm özelliklerini maksimuma çıkardı

Tüm özelliklerini maksimuma çıkardı

En yakın örneği Liverpool maçındaki frikik golü olduğu için konuyu ordan ele alıyorum. Fakat Messi'nin ilk dönemlerindeki yetenek seviyesiyle şimdiki arasında bir dünya fark var.

Başladığı ilk dönemlerde göze çarpan özellikleri hızı, ince çalımları, top hakimiyeti ve bitiriciliğiydi. Tam bir pırpır kanat-forvet oyuncusuydu.

Şimdi ise yapamadığı şey yok. En geriye kadar gelip defanstan top alıp oyun kuruyor ve bunu olabilecek en üst seviyede yapıyor. Oyun görüşü ondan daha iyi olan bir oyuncu şu an yok.

50-60 metrelik uzun toplarla arkadaşlarını defans arkasına kaçırıyor ve bunu da olabilecek en iyi seviyede yapıyor. Topla dribling yeteneğini maksimuma çıkardı. Frikikleri zaten ortada.

Ara pas kalitesi ve bitiriciliği öyle bir seviyede ki, keşke pası atan da, kaleciyle karşı karşıya kalan da o olsa dedirtiyor.

O pırpır kanat-forvet oyuncusu artık komple bir canavara dönüşmüş durumda. Yapamadığı hiçbir şey yok.

Bunların çalışmadan, sadece doğuştan gelen yetenekle olması mümkün mü?

Messi de çalışıyor, Ronaldo da doğuştan yetenekli

Messi de çalışıyor, Ronaldo da doğuştan yetenekli

Bu iki ismi kıyaslamak kesinlikle çok eğlenceli. Çünkü bir daha ne zaman bu kadar üst seviye iki futbolcu aynı dönemde oynayacak bilemiyoruz. Bu sebeple de çok şanslıyız. Ama iki ismi de analiz ederken onlara haksızlık yapmamak gerekiyor.

Messi de, Ronaldo da doğuştan gelen yeteneklerini maksimum düzeye çıkarmalarını uzun yıllar süren istikrarlı çalışmalarına borçlular.

Sadece başarı veya sadece yetenek yeterli değil.

Başarı için yetenek ve çalışma azminin aynı anda olması gerekiyor.

Fakat Ronaldo ya da Messi seviyesinde olmak için bu bile yeterli değil.

Doğuştan gelen o maksimum yeteneği, maksimum çalışma azmiyle desteklemek gerekiyor.

'Special one' denilen 'seçilmiş kişi' ya da 'özel kişi' olduğunun farkında olup bunu heba etmedikleri için ikisine de ne kadar teşekkür etsek az.

Futbolu bıraktıklarında, sahalarda krater büyüklüğünde bir boşluk olacak...

Bu makaleye ifade bırak