Eğitim

Eğitim

27.05.2014 - 12:10 | Son Güncelleme: 27.05.2014-12:12

Lise tercihleri tek listede yapılacak

Liselere yerleştirme işlemleri için hazırlanan taslak çalışmaya göre, öğrenciler tercihlerini, A ve B grubu olmak üzere iki başlıkta sıralayacak.

Sitene Ekle
Lise tercihleri tek listede yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere  yerleştirme işlemlerini tek listeyle tek seferde yapmayı planlıyor. Buna göre,  öğrenciler tercihlerini A ve B grubu olmak üzere iki başlıkta sıralayacak, A  grubu tercihlerine yerleşemeyenler, okul türlerini içeren B grubu seçenekleri, adresleri, puanları ve okul kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilecek. 
 
MEB, bu yıl hayata geçirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş  Uygulaması doğrultusunda, 8. sınıf öğrencilerinin girdiği merkezi ortak  sınavların tamamlanmasının ardından, liselere yerleştirme çalışmalarını  sürdürüyor. 
 
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre,  liselere yerleştirme  uygulama esasları ve buna ilişkin yerleştirme kılavuzu çalışmalarında son aşamaya  gelindi. Yerleştirme işlemlerine ilişkin esaslar, Milli Eğitim Bakanı Nabi  Avcı'nın başkanlığında önümüzdeki hafta İstanbul'da yapılacak toplantıyla  kamuoyuna duyurulacak. 
 
Hazırlanan taslak çalışmaya göre, yerleştirme işlemleri öncesi  liselere ilişkin bazı değişiklikler yapılması öngörülüyor. Bu kapsamda, Anadolu  öğretmen liseleri, "sosyal bilimler", "fen" ya da "Anadolu liselerine"  dönüştürülecek. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel  Müdürlüğüne bağlı bütün okullar, "mesleki ve teknik Anadolu lisesi" ve "Anadolu  imam hatip lisesine" dönüştürülecek. Böylece bütün okul türleri bu sene  itibarıyla Yerleştirmeye Esas Puan ile öğrenci alacak. 
 
MEB, bütün öğrencileri istedikleri okul türüne yerleştirmeyi  hedefliyor. Bu kapsamda, öğrenciler, liselere tek tercih listesiyle istedikleri okul türüne göre yerleştirilecek. Öğrenciler tercihlerini, A ve B grubu olmak  üzere iki başlık altında sıralayacak. A grubu tercihine yerleşemeyenler, okul  türlerini içeren B grubu seçeneklerine göre, adresleri, puanları ve okul  kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilecek. 
 
Yedek yerleştirme yapılmayacak 
Yerleştirme işlemi, tek seferde olacağı için yedek yerleştirme  yapılmayacak. 
 
Yerini değiştirmek isteyen öğrencilerin nakillerinde açık kontenjan ve  puan üstünlüğü esasları göz önünde bulundurulacak. 
 
Özel okulların tam burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme  işlemleri ise Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması ile  gerçekleştirilecek. 
 
 

©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX