16.04.2018 10:27 | Son Güncelleme:
AA

Longoz ormanlarından yola çıktılar! 11 kilometre sonunda denize ulaştılar

"Mavi Bisiklet Özgür  Pedallar" projesi kapsamında bisiklet sürmeyi öğrenen 130 zihinsel engelli  öğrenci, 11 kilometre pedal çevirerek longoz ormanlarından denize ulaştı.

Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan  "Mavi Bisiklet Özgür Pedallar" projesi kapsamında zihinsel engelli 130 çocuk, 11  kilometre pedal çevirdi. 

Longoz ormanlarının girişinde bir araya gelen Şehit Mutlucan Kılıç  Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri ve öğretmenlerine burada bisikletler  verildi.

Daha sonra spor ayakkabıları, kask ve eldivenleri öğretmenleri  tarafından giydirilen öğrenciler, Kırklareli Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım,  Müdür Yardımcısı Ahmet Uzun ile Şehit Mutlucan Kılıç Özel Eğitim Uygulama Merkezi  Müdürü Şahin Değer'inde katılımıyla pedal çevirmeye başladı.

Parkurun 8. kilometresinde öğrenciler, İğneada beldesindeki Erikli  Gölü ile denizin birleştiği noktada bir süre mola verdi.

Ardından, limana doğru pedal çeviren öğrenciler burada denizle  buluştu. Aralarında ilk kez deniz gören çocukların da bulunduğu engellilerin  büyük mutluluk yaşadıkları gözlendi.

"AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİ TOPLUMLA KAYNAŞTIRMAK"

Kırklareli Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım, etkinlik sonrası AA  muhabirine yaptığı açıklamada, bu proje ile engelli öğrencileri toplumla  kaynaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Aşım, "Mavi Bisiklet Özgür Pedaller" projesi ile öğrencilere bisiklet  sürmeyi öğrettiklerini ifade ederek, "130 öğrencimiz daha önce bisiklet sürmesini  bilmiyordu. Burada amacımız öğrencilerimizin bisiklet kullanmasını, hayatın  içerisinde spor yaparak yer almasını, toplumla kaynaşmasını sağlamaktı ve bunu  başardığımızı düşünüyoruz. 11 kilometrelik etabı tamamlamış olduk. Yüzme bilmeyen  ve daha önce deniz görmemiş öğrencilerimizi de denizle buluşturduk. İlk defa  deniz görmüş oldular. Amacımız öğrencilerimizi toplumla kaynaştırmak." diye  konuştu.

Şehit Mutlucan Kılıç Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Şahin Değer  ise engelli öğrencilerin proje kapsamında öğrencilerin bisiklet kullanma becerisi  ve spor yapma becerisi kazandıklarını aktardı.

Öğrencilerden Ejder Kaan ise ilk kez deniz görmenin mutluluğunu  yaşadığını ve buraya daha sonra da gelmek istediğini söyledi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1