Lorlu kurabiye deyince aklınızda tuzlu kurabiye canlandı değil mi? Ancak bu kurabiye hem lor peyniri ile yapılıyor hem de içerisine şeker konuyor. İkisi birleştiğinde ise ortaya mükemmel bir uyum ve lezzet ortaya çıkıyor. İşte tadı damağınızdan asla düşmeyecek lorlu kurabiye tarifimiz…

Malzemeler 
300 gr tuzsuz lor peyniri 
4  bardak şeker 
125 gr tereyağı
Bir adet yumurta 
Kabartma tozu
Limon kabuğu rendesi
3 bardak un

Lorlu kurabiye nasıl yapılır?

Lorlu kurabiye yaparken bir takım püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Satın altığınız lor peynirinin tuzsuz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda loru kurabiye hamuruna eklemeden önce iyice suyunu süzmeniz gerekir. 

Püf noktalarını verdiğimize göre lorlu kurabiye tarifimiz nasıl hazırlandığına geçebiliriz.
Tuzsuz lor peyniri ile şekeri bir karıştırma kabında iyice karıştırın. Şekerin taneleri iyice kaybolana kadar karıştırma işlemine devam edin. Daha sonra içerisine tereyağını limon kabuğu rendesini ve yumurtayı da ekleyerek karıştırma işlemine devam edin. 

Karışım iyice homojen kıvama geldiğinde üzerine yavaş yavaş un ilave etmeye başlayın. Kulak memesi kıvamında hamur elde edene kadar yoğurma işlemine devam edin. 
Kulak memesi kıvamında hamuru elde ettikten sonra geniş bir fırın tepsinin içerisini yağlayın. Sonrasında hamurları ceviz büyüklüğünde alarak elinizle yuvarlayın, tepsiye dizin.

170 derecelik fırında lorlu kurabiyelerinizin üzeri pembeleşinceye kadar pişirebilirsiniz.
Afiyet olsun…

Çayın yanında farklı tarifler denemek için aşağıda vermiş olduğumuz kurabiye linklerine tıklayabilirsiniz.