18.12.2010 13:33 | Son Güncelleme:
Taylan YILDIRIM- Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

Lübnanlı ünlü yönetmenin akıl almaz ölümü

Haydarpaşa Garı yanınca, klip çekimine geldiği Alsancak Garı'nda yüksek gerilime kapıldı

Lübnanlı ünlü yönetmenin akıl almaz ölümü

İZMİR'e klip çekmeye gelen Lübnanlı film yönetmeni Yehya Saade, Alsancak Garı'nda çekim için inceleme yaparken yüksek gerilime kapılıp yaşamını yitirdi. Gar'da sergileme amacıyla duran Atatürk'ün kullandığı tarihi vagonun bağlı olduğu lokomotifin üzerine çıkan Yehya Saade, 25 bin voltluk akıma kapıldı. Ünlü yönetmenin, Lübnanlı sanatçı ve fotomodel Maya Diab'a klip çekmek için önce İstabul'a geldiği, Haydarpaşa Garı yanınca Alsancak Garı'nı seçtiği öğrenildi.

İnanılmaz olay dün saat 14.30 sıralarında İzmir Alsancak Garı'ndaki 3'üncü Peronda meydana geldi. Yönetmen 35 yaşındaki Yehya Saade, fotomodellikten şarkıcılığa geçen Maya Diab'ın ilk kasetine klip çekmek için İstanbul'a geldi. Klip çekimi için mekan olarak Haydarpaşa Garı belirlendi.

HAYDARPAŞA GARI YANINCA

Ancak Haydarpaşa Garı yanınca arayışa giren Yehya Saade, sanatçı Diab ve ekibiyle klip çekimi için İzmir'i tercih etti. Klibinde eski buharlı lokomotif kullanmak isteyen Yehya Saade, dün sabah saatlerinde 10 kişilik ekiple birlikte İzmir'e geldi.

Hilton Oteli'ne yerleşen Yehya Saade, daha sonra yardımcılarıyla birlikte garda çekim öncesinde inceleme yapmak için Alsancak Garı'na gitti. Burada 3 Nolu Peronda sergileme amacıyla tutulan, Atatürk'ün kullandığı vagonun da bağlı olduğu buharlı lokomotifi çekim için beğenen Yehya Saade lokomotifin üzerine çıktı.

25 BİN VOLTLUK AKIMA KAPILDI

Yardımcılarının dikkatli olması için uyardığı yönetmen Yehya Saade, lokomotifin üzerinde bir anda ayağa kalkınca, başının üzerinden geçen 25 bin voltluk yüksek gerilim hattındaki akıma kapıldı.

Yehya Saade tele tam değmemesine rağmen akıma kapıldı. Yüksek gerilim hattında yıldırım düşmesi gibi patlama sesi ve ışık yayılırken elektrik çarpması sonucu Yehya Saade ağır yaralandı ve kaldırıldığı Alsancak Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Yehya Saade'nin cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Maya Diab ve çekim ekibini şoka sokan olayla ilgili soruşturma başlatılırken, olay anı Alsancak Garı'nın güvenlik kamerası tarafından saniyle saniye görüntülendi.

Lübnanlı ünlü yönetmenin akıl almaz ölümü başıklı (DHA47) numaralı habere ek:

MAYA DİAB: ÇOK ÜZGÜNÜZ

Alsancak Garı'nda yüksek gerilim hattında akıma kapılıp ölen Lübnanlı yönetmen Yehya Saade'nin, klibini çekeceği şarkıcı Maya Diab, Hilton Oteli'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada olayın şokunu yaşadıklarını söyledi. Arap dünyasında 19 yıldır müzik grubuyla çalıştıktan sonra kariyerine yalnız devam etme kararı alan şarkıcı Maya Diab, yakın arkadaşı ve yönetmen Yehya Saade ile klip çekimine İzmir'e geldiklerini söyledi.

Maya Diab, Alsancak Garı'nda yapacakları çekim için ekip olarak dün yapılan ön çalışmalar sırasında Saade’nin, çevresindekileri elektrik kabloları konusunda uyarmasına rağmen, bir anlık dalgınlık sonucu kendisinin elektrik akımına kapıldığını söyledi. Saade'yi 15 yıldır tanıdığını, birlikte çok sayıda projede yer aldıklarını, solo olarak devam edeceği kariyerinin ilk klibini de yakın arkadaşı olarak Saade'nin çekeceğini anlatan Maya, “Bu klibin ön çalışmalarını üç aydır sürdürüyorduk. Klip tren garında çekilecekti. Yehya hemen ‘Türkiye’ dedi. Çalışmaları yoğunlaştırdığımız sırada Haydarpaşa Garı'ndaki yangını öğrendik. Saade'ye bunun bir işaret olduğunu ve vazgeçmemiz gerektiğini söyledim, beni dinlemedi. Daha sonra İzmir'i önerdi, ben gelmek istemedim ama o çok ısrar etti. Çok üzgünüz” dedi.

Olay üzerine çalışmayı durdurduklarını söyleyen Maya Diab, ancak kendini hazır hissettiğinde Saade'nin istediği klibi, asistanları ve kardeşinin desteğiyle Lübnan'da çekeceğini ve klipte Saade'nin imzasının yer alacağını da anlattı. Diab'ın yanında yer alan ve oldukça bitkin olduğu gözlenen yönetmenin kardeşi İman Saade ise, ağabeyinin dünyanın her yerinde hayranları olan, çok iyi bir sanatçı olmasının yanında, çok düşünceli ve sevecen bir kişiliğe de sahip olduğunu söyledi. Saade çekimlerde riskli bir durum söz konusuysa, asistanlarından önce ağabiyinin kontrol ettiğini ifade ederek, çekim günü elektriğin kesileceğini bildiği ve çevresini de uyardığı halde, kazanın meydana geldiğini söyledi. İman Saade, “Bir anlık dalgınlığına mı geldi, ne oldu asla öğrenemeyeceğiz, çünkü hepimizi elektrik konusunda uyardı. Çekim yaparken elektriği kestirecektik, sonra kendi akıma kapıldı” diye konuştu.

O AN KAMERAYA BÖYLE YANSIDI:

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0