Lütfen ayağa kalkın! Slim Shady geri döndü!

“Tüm dünyanın suratına yumruk atmak istiyorum” diye başlıyor Eminem’in geri dönüşü. Belki de 2004’ten beri en iyi şarkısı “The Ringer”ın girişi, onu zamanında dünyanın en tepesine çıkartan o isyankarlığını, özellikle son albüme gelen eleştirilere karşı efsanenin tekrar doğuşunu ilan ediyor.

Lütfen ayağa kalkın! Slim Shady geri döndü!

Daha ilk nakaratta başlayan diss furyası ile neyle karşılaştığımızın farkına varıyoruz. Vince Staples, Lil Yachty, Lil Pump gibi rapçiler, Mike Pence, Donald Trump gibi cumhuriyetçiler daha albümün ilk 4 dakikasında paylarına düşeni alıyorlar. Slim Shady, bütün nefretini yağdırmaya karar vermiş bir kamikaze pilotu olarak, tüm albüm boyunca müzik camiasına bir an bile saldırmaktan vazgeçmiyor.

Drake? Olmaz mı. Grammy? Tabii ki de. Tyler. The Creator? Ona da söyleyecek birkaç şeyi var Eminem’in. Kariyerinin inişe geçtiği 2010’lu yılların intikamını almak isteyen bir tavırla, “Greatest”ta en büyük olduğunu bas bas bağırıyor, “Lucky You”da Grammy aldığını ama ruhunu satmak durumunda kaldığını itiraf ediyor, “Nice Guy”da onu aldatan kız arkadaşına bütün nefretini kusuyor. Eminem’i sonunda hissederken görüyoruz. Sinirli, kindar, üzgün ve fena halde kızgın.

 

 

Albümün en önemli ilham kaynağı ise bu isimler değil. Eleştirmen ve dinleyiciler… 45 dakika boyunca özellikle son albümü “Revival”a gelen kötü eleştirilerin üzerinde bıraktığı etkiyi görüyoruz. Eski günlerindeki isyankar, alaycı yapısının yerini, pop vokalleriyle yaptığı düetlerin yer aldığı pop-rap albümü, ciddi eleştirilerle karşılaşmış, en vefalı dinleyicileri tarafından bile beklemediği kadar yara almıştı.

Yapımcısı Paul Rosenberg’in, albüm yayınlanmadan önceki uyarılarını bizimle paylaşmaktan bile çekinmiyor Eminem. Rosenberg’e cevabını bile albüme koyarak! Arkada duyulan GPS sesinin kattığı ilginç atmosfer ile şu sözleri duyuyoruz.

“ O “şerefsiz” Yahoo eleştirmeni Michigan’da yaşıyor ve nerede yaşadığını buldum galiba. Şimdi yanına gidiyorum.”

 

 Sanatçı ile eleştirmen arasındaki bağ, sanatın var olduğundan beri en ilginç yönü olabilir. Asla dinmeyecek bu savaşın en önemli öğesinin ne olduğu hakkında tartışabiliriz. Ama eleştirinin gücünün yadsınamaz önemini fark etmemek mümkün değil. Eminem’i kızdırdılar, iyi ki de yaptılar.

Slim Shady tekrar hoş geldin. Özlettin.

 

Bu makaleye ifade bırak