09.01.2018 11:20 | Son Güncelleme:
AA

LYS birincisi görme engelli Fulya'nın hayali "CEO" olmak

Lisansüstü Yerleştirme  Sınavları'nda (LYS) beş puan türünde Türkiye birincisi olmayı başaran Konyalı  görme engelli Fulya Akkaya, üst düzey yönetici olma hayaline her geçen gün bir  adım daha yaklaşıyor.

Konya Meram Anadolu Lisesi öğrencisi Fulya Akkaya, LYS sonuçlarına  göre, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 puan türlerinin tamamında birinciliğe adını  yazdırdı.

Doğuştan görme engelli Akkaya, farklı puan türlerinde aldığı  birincilikle tüm adaylar arasında bir adım öne çıkarak hem Türkiye çapında  tanındı hem de azmiyle kamuoyunun takdirini kazandı.

Fulya Akkaya, üniversite tercihini de ortaokul yıllarından itibaren  okumak istediği Boğaziçi Üniversitesi'nden yana kullandı.

"Deniz kokulu üniversitem"

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nde İngilizce  hazırlık okuyan Fulya Akkaya, "deniz kokulu" diye tanımladığı üniversitesini ve  gelecek hayallerini AA muhabirine anlattı.

Gelecekte üst düzey yönetici (CEO) olmak istediğini, bu nedenle de  Boğaziçi Üniversitesi'ni seçtiğini belirten Akkaya, hazırlık sınıfında "her şeyin  yolunda olduğunu" dile getirdi.

Üniversitesini çok sevdiğini ve "İyi ki gelmişim" dediğini ifade eden  Akkaya, "Burası tamamen bilinçli bir tercihti. Sanki yıllardır burada  yaşıyormuşum gibiydi. Galiba çok istediğim için bu ortamı çok sevdiğim için...  10. sınıfta buraya gelmiştik, o zaman 'Burada olmalıyım.' dedim ve şimdi  buradayım ve mutluyum." dedi.

Güzel bir sınıfa düştüğünü ve bu yüzden kendisini çok şanslı  hissettiğini belirten Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkadaşlarımla iletişimim çok güzel. Harika öğretmenlerle karşılaştım  burada. Yepyeni şeyler öğreniyorum onların sayesinde. Sadece dersler değil, genel  kültürümü de geliştiriyorum. Bu yüzden öğretmenlerime borçluyum. Şimdilik  zorlukla karşılaşmadım. Olsa da benim için sorun olacağını zannetmiyorum. Çünkü  tüm zorluklar aşılmak için. Onları dillendirirsek, gözümüzde büyütürsek,  zorluklar da büyür ve aşılamaz hale gelir. O yüzden onları küçümsemek gerekir."

"Sokakta yürürken tebrik edenler oldu"

LYS birinciliğinin ardından Konya'da sokakta yürürken kendisini  tanıyan ve tebrik edenler olduğundan bahseden Fulya Akkaya, İstanbul'a geldikten  sonra da benzeri durumlarla karşılaştığını anlattı.

Üniversiteye başladıktan sonra da arkadaşlarının ilk gün kendisini  tanıdığını ve gelip tebrik ettiklerini belirten Akkaya, "Zaten ilk sohbet  sebeplerimizden birisi de oydu." ifadesini kullandı.

Üniversite hayatını dolu dolu yaşamak istediğini, birkaç dil  öğrenmenin de en büyük isteği olduğunu dile getiren Akkaya, şöyle konuştu:

"Ben bir üst düzey yönetici olmak istiyorum, bunun için her şeyi  yapacağım. Yurt dışında yüksek lisans yapmayı istiyorum. Sektör tercim yok, biraz  piyasayı tanımam, staj yapmam gerekiyor. O zaman net kararımı vereceğim."

DERSLER İYİ GİDİYOR

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi  (GETEM) tarafından kendisine iki asistan verildiğini, aynı zamanda ailesinin de  kendisine destek olduğunu kaydeden Akkaya, İstanbul'da annesiyle yurtta  kaldıklarını ifade etti.

Okula da annesiyle gidip geldiğini belirten Akkaya, derslerinin ise  çok iyi gittiğini söyledi. Final sınavlarının sonuçlarının çok iyi geldiğini ve  yüksek notlar aldığını vurgulayan Akkaya, "Yeni şeyler öğrenmeyi sevince her şey  kolay oluyor." dedi.

"Fulya 'Hazırım.' diyene kadar..."

Anne Berlin Akkaya da kızını üniversite yolculuğunda yalnız bırakmadı.  Eşini ve diğer kızını Konya'da bırakan Akkaya, Fulya ile devlete ait bir yurtta  kaldıklarını ifade etti.

Fulya "Hazırım." diyene kadar onun yanında kalmaya devam edeceğini  belirten Akkaya, şöyle konuştu:

"Bir zaman vermiyoruz o da ben de... Ama biliyorum bir gün uçacak.  Fulya buralar için çalışmış, buralar için LYS'ye girmiş, buralar için bir şeyleri  başarmış. Fulya çok mutlu. Sanki hep buralarda yaşıyormuş gibi. O mutlu, ben de  mutluyum. Ben zor diye bir şey bilmiyorum. Biz Fulya ile azim nediri öğrendik.  Fulya karşılığının bunlar olacağını bilerek çalıştı. Çok gurur verici, doyulmaz,  tarifi olmaz anne olarak."

Kendisinin ilkokul mezunu olduğunu ancak kızıyla üniversite hayatını  görme şansını yakaladığını da belirten Berlin Akkaya, daha donanımlı olmadığı  için üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Geçmişte kızının ödevlerine ve derslere hazırlanmasına hep yardımcı  olduğunu belirterek, İngilizce hazırlık sınıfında ise Fulya'ya hiç yardım  edemediğinden yakınan Akkaya, "Ben anneliğimi yaptım. Keşke daha donanımlı  olsaydım, bilgi olarak yardım edebilen bir anne olsaydım." dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6