25.03.2011 02:49 | Son Güncelleme: 25.03.2011-23:51
KADİFE ŞAHİN

Maaş promosyonu Başbakana kaldı

Bankalara para cezası kesilmesiyle gündeme gelen maaş promosyonlarında yeni düzenleme Başbakan’a kaldı. Promosyonlar 2007’de çıkan başbakanlık genelgesi ile uygulanıyor

Geçtiğimiz günlerde Dolmabahçe’de Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bakanı Ali Babacan ile basına kapalı bir toplantıda biraraya gelen bankacılar, Rekabet Kurulu’nda sözlü ifade vermelerine ve para cezası kesilmesine neden olan maaş promosyonu konusunu gündeme getirdi.
Zamanında bazı bankaların çarşaf, havlu bile dağıttığı maaş promosyonları uygulamasının çok uygun bir olmadığını belirten bankacılar, yeni bir düzenleme yapılmaması halinde konunun yeni olaylara yol açacağı görüşündeler. 

Kimse memnun değil
Banka promosyonları uygulamalarının Başbakanlık tarafından 20 Temmuz 2007  tarihinde çıkarılan genelge ile düzenlediğini belirten bankacılar, maaş promosyonlarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) veya Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından ele alınmasının mümkün olmadığını söylediler. Banka promosyonlarının çalışanlara yansıltılmaması ve bankalar arasındaki rekabet nedeniyle gündeme geldiği ilk dönemlerde sektörün belirleyeceği mesleki tanzim ilkeleri üzerinde durulmuştu. Bugün ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan genelgeyle uygulama devam ettiğinden BDDK ve TBB yeni bir çalışma yapamıyor.
Erdoğan’ın imzasını taşıyan genelgede banka promosyonları için şöyle deniliyor:
“Kamu personelinin maaşlarının ödenmesine aracılık eden bankalar tarafından sağlanan ek mali imkânların tasarrufuna ilişkin olarak kamu kurum ve kuruluşlarında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla 20 Temmuz 2007 Tarihli ve 26588 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunan 2007/21 sayılı genelgenin 4’üncü maddesinin aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmesi uygun görülmüştür. Banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamı personele dağıtılacaktır.”

Çalışan kendi belirlesin
Rekabet Kurulu’nda bankaların aralarında centilmenlik anlaşmaları yaparak rekabete aykırı davrandıkları ve açılan soruşturma sonucunda Kurul tarafından para cezalarıyla cezalandırılmalarına neden olan maaş promosyonlarında dünyadaki uygulama, çalışanların maaşlarının yatırılmasını istedikleri bankaları kendilerinin belirlemeleri şeklinde.

 

 

Başbakanlık genelgesi ne diyor ?
-  Kamu görevlilerinin ücretlerinin Maliye Bakanlığı’nın tebliğinde belirtilen usuller çerçevesinde bankalar vasıtasıyla ödenmesine devam edilecektir.
-  Ücretlerin hangi banka aracılığı ile ödeneceği, oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından istekli bankalardan teklif alınmak suretiyle tespit edilecektir. 
-  Bankalar ile yapılacak protokollerin süresi iki yıldan az beş yıldan çok olmayacaktır.
-  Yapılan protokoller uyarınca, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsenmekle birlikte, toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere komisyonca belirlenecek tutar, birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabilecektir.
-  Kamu görevlilerine dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba her personel için eşit tutarlarda aktarılmak suretiyle altı aylık periyotlarla ödenecektir.
-  Genelgenin yayımı tarihinden önce kamu görevlilerinin ücretlerinin ödenmesine yönelik olarak kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bankalarla yapmış oldukları protokoller sürelerinin bitimine kadar geçerli olacaktır.
-  Uygulamalar personelin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecektir.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0