02.05.2015 14:52 | Son Güncelleme:

Madenci çocuğu Zonguldak'tan milletvekili adayı!

Türkiye'nin ünlü İş Hukuku avukatlarından Ünal Demirtaş memleketi Zonguldak'tan milletvekili adayı oldu. Zonguldak ve Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerinin avukatlığını da yapan Demirtaş'ın, babasının da madenci olduğu ortaya çıktı.

CHP’nin Zonguldak 2. sıra milletvekili adayı Avukat Ünal Demirtaş amcası Naci Demirtaş’ı 1979’da, dayısı Cevat Güngör’ü 1993 yılında maden kazalarında kaybetmiş. Kuzenlerinin, çocukluk arkadaşlarının çoğunun yetim büyümesine şahit olmuş, çekilen acılar Demirtaş’ın hayatına yön vermiş, madencilik yerine hukuku seçmiş. 
 
 
AÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra iş avukatlığına yönelen Demirtaş şöyle konuşuyor: Bugüne kadar Zonguldak’ta, Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerinin, Tekel, tersane ve inşaat işçilerinin, emeklilerin, değişik işçi ve memur sendikalarının, şirketlerin hukuk danışmanlığını ve avukatlığını yaptım. Seçilirsem, maden kazalarında hayatını kaybedenlerin Meclis’teki sesi olacağım. 

 
 
 
Av. Ünal Demirtaş,1971 yılında Karadeniz Ereğli’ye bağlı Ballıca köyünde dünyaya geldi. İlk eğitim hayatına Ballıca Köyü İlkokulu’nda, ortaokulu Bayat Köyü Ortaokulu’nda, liseyi Kdz. Ereğli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü’nde okudu.
 
Eğitim hayatına 1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanarak devam eden Ünal Demirtaş, 1993 yılında Hukuk Fakültesi’nden Mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 20 yıl boyunca Ankara Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yaptı.
 
Ünal Demirtaş, meslek yaşamı boyunca, bugüne kadar; Zonguldak’ta, Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerinin ve yakınlarının, tekel, tersane, inşaat işçilerinin, emeklilerin, değişik işçi ve memur sendikalarının, şirketlerin hukuk danışmanlığını ve avukatlığını yaptı.
 
Bir dönem Ankara Barosu Basın ve Parlamento ile ilişkiler Komisyonu’nda da görev yapan Ünal Demirtaş, 2011 yılı Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP’den Zonguldak 5. Sıra adayı gösterildi.
 
CHP Milletvekili Aday Adayı olan Ünal DEMİRTAŞ, İngilizce öğretmeni Neşe DEMİRTAŞ ile evlidir.
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0