11.07.2011 12:22 | Son Güncelleme:

Madımak olaylarının firari sanığı Cafer Erçakmak, Sivas'ta yaşamını yitirdi

SİVAS’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde 37 kişinin ölmesiyli ilgili soruşturmanın ’1 numaralı sanığı’ olarak aranan dönemin Refah Parti’li Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak’ın, dün Sivas’ta yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

Madımak olaylarının firari sanığı Cafer Erçakmak, Sivas'ta yaşamını yitirdi

Erçakmak’ın cenazesinin, aynı gün yakınları tarafından gizlice Yukarıtekke Mezarlığı’nda toprağa verildiği de öğrenildi. Polis, Erçakmak’ın bu süre boyunca nerede saklandığını araştırıyor. Erçakmak’ın saklanmasına yardım edenlerin de sorgulanacağı öğrenildi.

Hakkında Sivas katliamının baş azmettiricilerinden biri olduğu yönünde iddialar olan ve 18 yıldır firarda olan Erçakmak’ın uzun yıllar Fransa’da saklandığı öne sürülmüştü.

Erçakmak’ın ne zaman Sivas’a geldiği ise henüz netleşmedi.

ÖLÜM NEDENİ: KALP KRİZİ

Sivas Valisi Ali Kolat, Sivas olaylarının aranan sanığı Cafer Erçakmak’ın öldüğü iddialarıyla ilgili olarak, "Savcılığın
 talimatı üzerine arkadaşlar araştırıyor" dedi.

Vali Kolat, Cumhuriyet Savcılığının gerekli araştırmayı yürüttüğünü belirterek, "Savcılığın talimatı üzerine arkadaşlar araştırıyor, bize net bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Kolat, cenazenin kesin olarak Erçakmak’a ait olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise "Yeni bir şey, duyduk ama daha netleşmedi" dedi.

Emniyet yetkilileri ise konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü, büyük ihtimalle cenazenin firari sanık Erçakmak’a ait olduğunu belirtti. Başlatılan soruşturma kapsamında, cenazenin Erçakmak’a olması ihtimali üzerine mezarın açılarak otopsi yapılabileceği kaydedildi.

Sivas Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde "Cafer Erçakmak" adına düzenlenen ölüm belgesinde ölüm nedeni kısmında yazılı olan "akut myokard infarktüsünün" kalp krizi, uzamış iskemi sonrasında gelişen geri dönüşümsüz kalp kası nekrozu (ölümü) olduğu belirtildi.

AİLE AÇIKLAMA YAPMADI

Bu arada, basın mensupları, Mezarlıklar Müdürlüğünde Erçakmak adına düzenlenen ölüm belgesi ve cenaze bilgi formundaki adresten yola çıkarak cenaze evine gitti. Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’ndeki Osmanpaşa Camisi karşısındaki adrese giden basın mensupları, söz konusu aile ile görüşmek istedi. Aile bireyleri, basın mensuplarının bu isteğini geri çevirerek, görüşmeyeceklerini bildirdi.

Öte yandan, ailenin yaşadığı belirtilen 8 katlı apartmanda sessizlik hakim olduğu gözlendi. Apartmanın 6. katındaki dairede yaşayan ailenin, kapısının önünde çok sayıda ayakkabı görüldü.

Binanın girişindeki iş yerinde kuruyemişçilik yapan bir esnaf da, sabah saatlerinde apartmandan bir cenazenin çıkarıldığını, belediyenin cenaze aracıyla götürülen cenazeyi 3-4 kişinin taşıdığını gördüğünü söyledi.

CHP İL BAŞKANI CAHİT KORKUT: "BEN DE ŞAŞIRDIM"

Erçakmak’ın cenazesinin çıkarıldığı binanın hemen karşısında restoran işleten CHP Sivas İl Başkanı Cahit Korkut ise Erçakmak’ın cenazesinin, bulundukları caddeden çıkarılmasına şaşırdığını belirterek, "Olayın üzerinden bildiğiniz gibi 18 yıl geçti. Ben de aynı sizin gibi Cafer Erçakmak’ın öldüğünü bugün basından öğrendim. Bilindiği üzere 18 yıldır yurt dışında olduğu söyleniyordu. Fransa’da olduğu, bir ara İran’da olduğu söyleniyordu. Aslında Sivas’taymış. Sessiz sedasız defnedilmiş" dedi.

Korkut, şöyle devam etti:

"Tabi bu neyi gösteriyor, devletin Madımak olaylarının üzerine tamamen gitmediği, hatta çok yakın tarihimizde seçim döneminde işte birkaç hafta önce olayın asıl faillerinin üstünün örtüldüğü, olayın başka mecralara çekildiği ulusal bir gazetemizde 2 gün manşet olarak yayınlandı. Daha sonra olayın faillerinin işte PKK falan olduğu söylendi. Aslında bu olayın üstünü örtmekle ilgili bir şey. Adam yıllardır Sivas’ta, kimsenin haberi yok, sessiz sedasız defnetmişler."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0