Madonna'yla çocuklarının ilişkisini gerçekten akıllı telefon mu bitirdi?

Madonna, Vogue'ya yaptığı açıklamada çocuklarına 13 yaşından itibaren akıllı telefon verdiğini ama pişman olduğunu söyledi. Çünkü Madonna'ya göre akıllı telefon, çocuklarıyla olan ilişkisini çok kötü etkilemiş. Galiba ebeveynlikte başarısız olan insanlar tıpkı iş hayatında başarısız olan insanlar gibi hatayı hep başka yerde arıyorlar. Halbuki iletişimi iyi kurabilmiş bir ebeveyn-çocuk ilişkisini teknolojik aletlerin bozabilmesi mümkün değil.

Madonna'yla çocuklarının ilişkisini gerçekten akıllı telefon mu bitirdi?

"İlişkimizi bitirdi"

Madonna konu hakkında tam olarak şunları söylüyor: "Çocuklarıma 13 yaşına geldiklerinde cep telefonu vererek hata ettim. Çocuklarımla ilişkimi bitirdi. Bütünüyle değil elbette ama telefonlar hayatlarının çok çok büyük bir parçası haline geldi. Görsellere boğuldular ve kendilerini diğer insanlarla kıyaslamaya başladılar. Bu gelişimleri için çok kötü."

Madonna, 4 evlatlık çocuğundan biri olan David'in ise çocukken telefonuyla en az vakit geçiren çocuğu olduğunu söyleyerek  "En fazla ortak noktam onunla var. Beni anladığını seziyorum." diyor.

 

Suçu başka yerde aramak çözüm mü?

 

 

Bir insanın çocuklarıyla olan iletişim akıllı telefon, bilgisayar, oyun gibi sebeplerle büyük ölçüde azalıyorsa o kişi, çocuğuyla sağlam bir ilişki kuramamış demektir. Pamuk ipliğine bağlı bir ilişkinin bozulması için de cep telefonu, ufak bir anlaşmazlık veya fikir ayrılığı bile yetebilir.

Nihayetinde çocuk bu, akıllı telefon ya da bilgisayardaki oyun, çizgi film, dizi gibi içerikler onlar için karşı konulamaz şeyler. Bunun dengesini kurması gereken ebeveynlerdir. Çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmak için ortak noktalar üretmesi gereken ve çocuklarının ilgi alanlarına göre davranması gereken de yine ebeveynler olmalı.

13 yaşında bir çocuktan "Telefonla çok oynadım. Artık bırakıp annemle konuşayım da iletişimimiz azalmasın" gibi bir neden-sonuç bağlantısı kurmasını beklemek mantıklı olmaz.

Bu makaleye ifade bırak