20.05.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.05.2017-2:30 A-A+

MAHALLENİN YENİ DELİKANLISI: ‘ŞEVKAT YERİMDAR’Komedi yok dedik dedik, ilki geldi. Yaz sezonunun ilk komedisi FOX’un  ‘Şevkat Yerimdar’ı oldu. Aynı adlı sinema filmlerinin kahramanının bu kez dizisi yapılıyor. Bizde “Sinema filmini yapalım, tutarsa dizi yaparız” diye çok denir ama genelde lafta kalır.

Limon Film’in yaptığı projenin yönetmeni Bülent İşbilen, senaristi Erol
Hızarcı. Oyuncu kadrosu da parlak. Özgürcan Çevik, Başak Parlak, Salih Kalyon, Suzan
Aksoy, Pascal Nouma, Mazlum Çimen ve Eser Eyüboğlu gibi isimlerden oluşuyor.

Bir kenar mahalle delikanlısı olan Şevkat, yumurtacılık yapan bir esnaftır. Mahallenin eski sakinlerinden iş adamı Cevdet Bey’in kızı Esin, Paris’te sanat eğitimi aldıktan sonra doğduğu evde bir resim galerisi açar. Bu ev Şevkat’in oturduğu dairenin üst katıdır. Galerinin açılmasıyla kendi halinde yaşayan mahallenin ilginç konukları olacaktır.

Delikanlı raconunu yaşatmaya çalışan Şevkat’le sosyete sayılabilecek ressam Esin arasındaki aşk, aynı zamanda zengin kız fakir oğlan hikayesi. Seyircimizin sevdiği türden bir çatışması var. Uzun zamandır mahalle dizisi yapılmıyordu bu nedenle ilgi çekeceğini düşünüyorum. Yolu açık olsun.

‘TÜRK MALI’ YENİDEN

Yazın ikinci dizisi ‘Türk Malı’ yedi yıl önce yayınlanmıştı. Şimdi dizi karakterlerinin yıllar sonraki halini izleyeceğiz. Star TV’de pazar günü yayınlanacak dizinin yönetmeni Jale Atabey, senaristi Tayfun Güneyer. Şafak Sezer yine başrolde. Mehmet Ali Erbil, Hasibe Eren ve Nergis Kumbasar gibi deneyimli oyuncular da diğer rolleri paylaşıyor.

‘Türk Malı’ yayınlandığı yıllarda iyi reyting almıştı. Eski seyircisini korur ve yenilerini de ekleyebilirse iyi bir izlenme potansiyeline sahip olur. Asıl önemlisi, uzun bir aradan sonra bir sit-com’un performansı nasıl olacak? Yıllardır sit-com yapılmıyor. Bu kadar uzun dizi sürelerinde tempoyu yüksek tutabilmek çok zor çünkü. Reyting rekabetinin bu kadar kıran kırana olduğu dönemde kimse cesaret edemiyordu. Eğer başarırsa sit-com yapılmalı deyip elini taşın altına koyamayanlara cesaret verebilir. Komediye de sit-com’a da ihtiyaç var, umarım başarılı olur…

Dizi doktorundan roman: ‘Hadi Ben Kaçtım’

Oya Doğan’ı ‘dizi doktoru’ olarak tanıyoruz. Aynı adla televizyon programları yapmıştı. Halen Vatan’da köşe yazısı yazmaya devam ediyor. İlk kitabı ‘Boşan da Gel’deki karakteri Lara’nın Amerika’ya uzanan yeni macerasını anlattığı ‘Hadi Ben Kaçtım’ romanı geçen hafta yayımlandı.

Lara iyi eğitim almış, kentli ve özgür bir kadın. Aşkta da, kariyerde de mükemmelliyet peşinde. Mesleğinde başarıyı yakalıyor ama aşkta işler düşündüğü gibi gitmiyor. Zaten düşündüğü gibi gitseydi bir roman kahramanı olamazdı.

Oya Doğan, iki romanında da Lara üzerinden eğitimli, kentli, görece özgür Türk tipi ‘Sex and the City’ kadınlarının iç dünyasını anlatıyor. Los Angeles’ta kariyer yapan ama arkadaşının kına gecesi için memlekete dönen Lara gibi çok kadın var iş dünyasında. Aşkla kariyer arasında bocalayan, evlenmek isteyip bir türlü karar veremeyen, arkadaşlarının bebekleriyle gaza gelip, doğru zaman mı diye erteleyen kadınlar. Doğan bu kadın dünyasını iyi tanıdığı için içerden ve oldukça gerçekçi yansıtmış.

Roman, bir film izliyormuş duygusu veren akıcı bir kurguya sahip. Kolay akıyor ve hemen sizi içine çekmeyi başarıyor. İlk bakıldığında kadınların tercih edeceği bir hikaye gibi dursa da, bence özellikle kadınları anlamak zor diyen kentli erkekler okumalı.

İki kitap da kentli, özgür kadınları anlama kılavuzu olarak değerlendirilebilir. Eminim, şu an kriz yaşayan, ayrılmanın sınırlarındaki ilişkilere ilaç gibi gelecek.

Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.