Gündem
27.09.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.09.2012-2:30

Mahkeme tartışılan filme yasak getirdi

Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi, Hz. Muhammed’e ve İslam’a yönelik hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” isimli film görüntülerinin yayından kaldırılması ve bahse konu yayınlara erişimin engellenmesine karar verdi

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Kararda; filmin, toplumsal ve giderek dünya barışını bozabilecek niteliğe sahip olduğu, filmin yayınlanmasının sonrası gelişen olayların bunu doğruladığı ifade edildi. Mahkeme kararıyla birlikte Türkiye de filmi yasaklayan ülkeler arasına girmiş oldu.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu’nun önceki gün nöbetçi sulh ceza mahkemesine verdiği dilekçede, dini değer ve inançları tahkir eden “Müslümanların Masumiyeti” isimli filmin, tamamı veya bir kısmının Youtube başta olmak üzere birçok internet sitesinde yayınlandığı belirtildi. Başvuru, Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’nce karara bağlandı. Hâkim Mustafa Aydın, başvuruyu kabul ederek, kararında şunları kaydetti:


“Filmin içeriğinin dünyada yüz milyonlarca insanın inandığı bir dinin peygamberine hakaret içeren unsurlara sahip bulunduğu, hakarete maruz kalan kişinin peygamber sıfatını taşıdığı dikkate alındığında, cinsel içerik taşıyan sahnelerin müstehcenlik içerdiği, toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından inanılan bir dinin peygamberine son derece galiz ifadelerle yapılan hakaretlerin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği ve suç unsuru taşıdığı, İslam dinine inanan her bireyin içinde üzüntü, kızgınlık meydana getirebileceği, bir katkı sağlamayacağı gibi tam tersine toplumsal ve giderek dünya barışını bozabilecek niteliğe sahip olduğu, filmin yayınlanması sonrası gelişen olayların bunu doğruladığı, dolayısıyla mahkememize başvuru şartlarının doğduğu ve talebin haklı olduğu anlaşıldığından, talep edenin internet içeriğe ulaşımının engellenmesi ve kaldırılması yönündeki talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir.”


Etiketler: Hz. Muhammed
Bilgi YarışmasıHangisi bir basketbol terimi değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Selena dizisinde rol alan üç küçük kızın adın nedir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX