Dünya

11.01.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.01.2012-2:30

Mahkemeden ROJ TV’ye ne kapatma ne aklama

Danimarka’da mahkeme ROJ TV’nin PKK kanalı olduğunu söyleyerek 800 bin euro ceza verdi ancak lisansı iptal etmedi. İki taraf da temyize gidecek

Sitene Ekle

İRFAN KURTULMUŞ Kopenhag

Danimarka’da aylardır süren ROJ TV davası dün her iki tarafı da tam anlamıyla memnun etmeyen bir kararla sonuçlandı. Kopenhag Şehir Mahkemesi ROJ TV’nin PKK’nın propagandasını yaptığına ve PKK’nın bir terör örgütü olduğuna hükmetti ancak yayın lisansını iptal etmedi. Hakim Grethe Jörgensen ROJ TV ve Mesopotamia Broadcast A/S şirketlerine kırk gün üzerinden toplam 5.2 milyon kron (700 bin euro) para ceza vermekle yetindi. Ayrıca her iki şirketin 360 biner kron (toplam 100 bin euro) mahkeme masrafı ödemesine karar verildi. Ancak cezalar savcılığın talep ettiği miktarın yüzde 25’inde kaldı. Her iki taraf da duruşmadan sonra temyize gideceklerini açıkladı.

Büyükelçi: Adalet bekliyoruz
Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Ahmet Berki Dibek, mahkemenin PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul ettiği halde para cezası verme kararını eksik bulduğunu belirtti. Bu kararı anlamanın mümkün olmadığını söyleyen Dibek, para cezasını da PKK’nın ödeyeceğini öne sürdü. Büyükelçi Berki Dibek Danimarka Televizyon Üst Kurulu’nun lisansı iptal ederek süreci tamamlanmasını beklediğini sözlerine ekledi.
Kopenhag Başsavcı Yardımcısı Anders Risager, mahkemenin savundukları iddiaları kabul ettiğini ancak hukuki boşluktan ötürü yayın izni yönünde karar vermedeğini söyledi.

‘Hukuki boşluktan faydalandılar’
Karardan mutlu olup olmadığı sorusu üzerine, 190 sayfalık kararı iyice inceledikten sonra temyize gideceklerini söyledi. ROJ TV avukatı Björn Elmquist de karardan hem hoşnut hem de mutsuz olduğunu belirtti. Elmquist, ROJ TV ’nin terörle suçlanması ve verilen para cezasına işaret ederek kanal yönetimin vereceği karar doğrultusunda temyize gideceklerini kaydetti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka’da Roj TV ile ilgili alınan kararın bir ilk adım olduğunu belirterek “Şimdi beklentimiz idari makamlar tarafından bu kararın gereğinin yapılmasıdır” dedi. Danimarka aşırı sağ eğilimli Danimarka Halk Partisi karar sonrası yaptığı açıklamada, olayın skandal olduğunu belirtti.
Partiden yapılan basın bildirisinde “Mahkeme, bir terör örgütünün propogandasını yapan kanal olduğu yönünde karar vermesine rağmen yayın lisansının yasada iptal etme dayanağı olmadığı gerekçesiyle kapatmaması kabul edilemez” denildi.  Halk Parti “Televizyon Üst Kurulu yayın lisansını iptal etmezse hükümet devreye girsin” dedi. Televizyon üst Kurulu daha önce üç kez ROJ TV’nin lisansını iptal etmeyi reddetmişti.

 

Ceza yasası iptale izin vermiyor
Hakim Grethe Jörgensen karar gerekçesinde, Danimarka Ceza yasasının 79. maddesine göre, mahkemenin bir kanalın yayın lisansını iptal etmesi yönünde yasal dayanağı olmadığını söyledi. Jörgensen “Sübjektif olarak bunlardan (kanalın PKK ile bağlantısı) sorumlu kişiler kanalın İran asıllı eski müdürü Manouöher Zonoozi ile şimdiki müdürü İmdat Yılmaz’dır. Zonoozi, ROJ TV ’nin PKK’nın propagandasını yaptığını itiraf etmiş, aynı zamanda PKK’nın kanalı finanse ettiğini detaylı olarak anlatmıştır. İmdat Yılmaz programları kendi gördüğü halde PKK’nın terör örgütü olduğunu bilmesi gerekirdi” diyerek her ikisini de suçlu buldu. İki yöneticinin cezaları henüz açıklanmadı.

 

İki bakandan farklı yorum
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka’da Roj TV ile ilgili mahkeme kararında terör örgütü ile televizyon arasında ilişki kurulduğunu belirterek, “Bu kararla mahkeme, PKK’yı terörist örgüt olarak niteliyor ve Roj TV’nin PKK adına propaganda yaptığını tespit ediyor. İlk adım atıldı. Beklentimiz idari makamlarca bu kararın gereğinin yapılmasıdır” dedi. Dışişleri açıklamasında da “Karar uluslararası alanda terörle mücadele bakımından emsal teşkil edecektir. Danimarka Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun karar doğrultusunda Roj TV’yi kapatmasını bekliyoruz” denildi. Karara tepki gösteren  AB Bakanı Egemen Bağış ise şunları söyledi: “Karar tam anlamıyla bir talihsizliktir, telafisi zor bir gaftır. Bu karar teröre ve terör örgütüne hizmet eden bir karardır. Karar, Brevik türü ırkçı zihniyetlere cesaret vermiştir.”


Etiketler:
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.