Dünya

04.06.2009 - 02:18 | Son Güncelleme: 04.06.2009-2:20

Mahmud Ahmedinecad Türkçe gazel okudu

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı okutulacağını söyledi

Sitene Ekle
Mahmud Ahmedinecad Türkçe gazel okudu

Fars Haber Ajansı’na göre Ahmedinecad, ünlü şair Hafız’ın “Divan”ını, ilk kez Azeri Türkçesine tercüme eden “Tayyib” mahlaslı bir şairi kabul ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Şaire hizmetinden dolayı teşekkür eden ve eserin basılması için talimat veren Ahmedinecad, Hafız’ın, “Düşümde gördüm ki, melekler meyhanenin kapısını çalıyor” adlı gazelinin Türkçe tercümesini okudu. Ahmedinecad, buradaki konuşmasında, “Türk dili ve edebiyatının üniversitelerde okutulması için Kültür Şurası’nda karar aldıklarını ve bunun bir süre önce tebliğ edildiğini” belirtti ve Türkçeyi İran kültürünün bir sermayesi olarak nitelendirdi.  Ahmedinecad, Türkçenin her bakımdan mükemmel,  az kelimeyle çok ve derin anlamlar ifade edildiğinden birçok dilden üstün olduğunu belirtti.

 

Eşiyle ilk kez
Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının sürdüğü İran’da Ahmedinecad’ın eşi ilk kez bu kadar yüzü açık bir şekilde görüntülendi. İran lideri Ahmedinecad, Tahran’ın Azadi Stadyumu’nda 12 bin kadına seslenirken, başarısını, annesi, öğretmeni ve eşine borçlu olduğunu söyledi.


Etiketler:
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.