Makaron nedir? Makaron fiyatı ne kadar?

Fiyatı Kerimcan Durmaz'ı isyan ettiren makaron nedir? Makaron malzemeleri nelerdir? Makaron nerede satılır? İşte makaron hakkında bilinmesi gerekenler...

Makaron nedir? Makaron fiyatı ne kadar?

Makaron badem, hindistan cevizi, fındık, ceviz ve hatta patates kullanılarak üretilen ve şeker, bal, vanilya ya da baharatla tatlandırılan renkli, çikolata kaplı küçük bisküvilere denir.

Makaron kelimesi nereden geliyor?

Makaron adı, İtalyanca'daki maccarone ya da maccherone kelimesinden geliyor.

Makaronun tarihi

Makaron ilk olarak 9'uncu yüzyılda İtalyan manastırlarında üretilmeye başlandı. 1533 yılında Fransa'ya giden rahipler, Kral II. Henri'nin eşi Catherine de Medici'nin pasta şefleri ile buluştu. Daha sonra iki Benedict rahibesi Marguerite ve Marie-Elisabeth, Fransız Devrimi sırasında Fransa'nın Nancy kentine göçmen olarak gitti. İki kadın da ev kirasını makaron pişirerek karşılıyordu. İki kadına bu sebeple 'Makaron Kardeşler' adı verildi.

İtalya asıllı Yahudiler daha sonra makarona sahip çıktı. Un ve maya bulunmadığı için makaron, Yahudiler'in Hamursuz Bayramı'nda tercih edilebilecek iyi bir seçenekti. Birkaç yıl sonra makaron, Avrupa'da yaşayan diğer Yahudiler'in de mutfağına girdi ve yıl boyu yenilebilen lezzetli bir tatlı halini aldı.

Makaron malzemeleri nelerdir?

Makaron tarifi ilk olarak 1725 yılında kitaplarda yer almaya başladı. İlk yapım tarifinde makaronun yumurtanın beyazı ve badem unu ile yapıldığı yazılıyor. Zamanla hindistan cevizi de makaron malzemeleri arasındaki yerini aldı. Günümüzde patates nişastası da makaron yapımı sürecinde kullanılıyor.

Makaron fiyatı ne kadar?

Makaron'un satış fiyatı tanesi 3 ila 14 lira arasında değişiyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak