Makedonya'nın Eurovision laneti devam ediyor

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Makedonya'nın ne kadar şanssız olduğunu, yarışmayı yakından takip eden birçok kişi biliyor. Eurovision'da şeytanın bacağını bir türlü kıramayan bir ülke... Ve ne yazık ki bu kez çok daha üzücü bir haber geldi. Vlatko Ilievski hayatını kaybetti. Peki Vlatko Ilievski kimdi?

Makedonya'nın Eurovision laneti devam ediyor

Henüz 33 yaşındayken yaşamını yitirdi

Türkiye'yi Yüksek Sadakat'in temsil ettiği 2011 yılında, Makedonya adına Vlatko Ilievski yarışmıştı. 'Rusinka' adlı şarkısıyla yarı finalleri geçemeyen ve büyük finali göremeden elenen Ilievski'nin 6 Temmuz 2018'de henüz 33 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi. Üsküp'te bir araçta, Ilievski'nin cansız bedeninin bulunduğu açıklandı.

 

 

Tıpkı Tose Proeski gibi

Henüz 33 yaşında Ilievski'nin hayatını kaybetmesi ülkeyi derinden sarstı. Makedonya yıllar önce, 2007 yılında da benzer bir Eurovision laneti yaşamıştı. Ülkenin en önemli pop yıldızlarından olan ve aynı zamanda diğer eski Yugoslavya ülkelerinde de ismi bilinen Tose Proeski, bir trafik kazasında yaşamını yitirmişti.

 

 

26 yaşında hayatını kaybetti

Tose Proeski, aynı zamanda 2004 yılında İstanbul'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda Makedonya'yı 'Life' adlı şarkısıyla temsil etmişti. 2007 yılında henüz 26 yaşındayken yaşamını yitirmesi ses getirmiş ve Proeski'nin şarkıları uzun süre Makedonya'da yayın yapan ve başta Antenna olmak üzere pek çok radyo kanalında da çalmıştı.

'10'unculuk sendromu

Makedonya'nın Eurovision laneti, ülkeyi bu yarışmada temsil eden iki ismin hayatını kaybetmesiyle sınırlı değil. İlk kez 2004 yılında İstanbul'daki yarışmada uygulanan yarı final sisteminde en şanssız ülke açık ara Makedonya. 2004 ve 2008 yılları arasında ya 9 ya da 10'uncu olarak, yani kıl payı finale kalan Makedonya, 2008 ve 2009'da ise yarı finalde 10'uncu olmalarına rağmen o yıllarda uygulanan '10'unculuk inisiyatifi' nedeniyle finale kalamamıştı.

 

 

Son 10 yılda 1 kez final gördüler

2010'dan sonra ise Makedonya sadece 2012'de, yani Türkiye'nin Can Bonomo ile katıldığı son Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kaliopi ile yarı finalde 9'uncu olmuş ve finale katılmıştı. Ancak 2008'den 2018'e kadar Makedonya'nın yarı finalde kalmaya mahkum olduğunu söyleyebiliriz. Ki burada bir antrparantez de Makedonya'nın 'debut'uyla, yani yarışmaya ilk kez dahil olmasıyla alakalı. Yine Kaliopi 1996'da o yıl uygulanan eleme sisteminde başarısız olduğu için Makedonya'nın ilk Eurovision'u 1998'e kalmıştı.

 

 

Sibel Tüzün'ün bile gerisinde

Makedonya'nın Eurovision sahnesindeki başarısızlığı gerçekten dikkat çekici. Bugüne kadar en iyi dereceyi 2006'da Elena Risteska'nın söylediği 'Ninanajna' ile almıştı. Ki o yıl 'Süperstar'la yerden yere vurulan Sibel Tüzün de yarışmış ve Türkiye'yi memnun etmeyen 11'incilikle Türkiye'ye dönmüştü Tüzün. Yani Makedonya, Sibel Tüzün'den bile bir sıra geride kalmıştı.

Her şeyin başı sabır

Başarısız ve şanssızlıklarla dolu Makedonya'nın her ne olursa olsun Eurovision yolculuğuna devam etmesi ise şahane elbette. Sonuçta Portekiz 49'uncu kez Eurovision'a katıldığında, yani 2017'deki yarışta birinciliğe kavuşmuştu. Geç olmuş güç olmuş ama olmuştu. Aynısı neden Makedonya için gerçekleşmesin ki? Her şeyin başı sabır sonuçta...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak