Dünya
09.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.03.2014-2:30

Malezya uçağı kayıplara karıştı

Malezya’dan Çin’e gitmek üzere 239 yolcu ve mürettebatla havalanan yolcu uçağı, Vietnam hava sahasında kayboldu. Bölge ülkeleri uçağı bulmak için seferber oldu. Yolcuların yakınları acı haberlerle perişan oldu.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e uçan Malezya Havayolları’na ait 239 kişinin bulunduğu yolcu uçağı önceki gün bir anda ortadan kayboldu. Boeing 777 tipi uçakla iletişim, havalandıktan bir saat sonra Vietnam hava sahasına girmesinin ardından kesildi.
Vietnam hava kuvvetleri Güney Çin Denizi üzerinde kaybolan Malezya uçağına ait olabileceği düşünülen büyük yağ tabakaları saptayınca aramalar o bölgede yoğunlaştı.
Malezya Havayolları’nın CEO’su Ahmet Cahuri Yahya, pilotların herhangi bir sorun olduğuna dair bir sinyal göndermediğini, uçağa her ne olduysa “hızlı ve feci bir şekilde gerçekleştiğini” söyledi. Malezya Başbakanı Nacip Razak, arama kurtarma çalışmalarının “sürmesi gerektiği kadar devam edeceğini” aktardı. Razak, 15 savaş uçağı, altı gemi ve üç kıyı koruma aracını görevlendirdiklerini söyledi.

İki yolcu sahte pasaportlu
14 farklı milletten yolcunun yer aldığı uçakta 152 Çinli, 38 Malezyalı, yedi Endonezyalı, altı Avusturyalı, beş Hint, dört Fransız ve üç Amerikalı da bulunuyor. Ancak uçaktaki iki kişinin çalıntı Avusturya pasaportuyla seyahat ettiği ortaya çıktı. ABD’de bu iki kişinin uçağı düşürdüğü iddiasını incelemeye aldı. Uçakta bulunan yolcuların endişeli tanıdıkları ise Kuala Lumpur ve Pekin’deki havaalanlarına akın etti. Pekin’de yolcuların yakınları için bir otel ayarlandı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “aşırı derecede endişeli” olduklarını belirtti. Çinli yolcularının yakınları havayolunu kendilerini karanlıkta bırakmakla suçladı.
Çinli yolculardan birinin akrabası havayolunun tavrını, “Burada kimse yok. Tek bir kişiyi bile bulamıyoruz. Bizi bir odaya kapattılar ve beklememiz gerektiğini söylediler” diyerek eleştirdi. Yolcu listesinin verilmediğini belirten akrabalardan biri ise gazetecilerin aşırı ilgisinden dert yanarak “Bize burada köpekten bile daha kötü davranıyorlar” dedi. Malezya Havayolları, bölgenin güvenlik açısından en iyi özelliklere sahip havayolu olarak biliniyor. Uçağın kaptanı Zahari Ahmet Şah’ın 1981’den beri havayolunda olduğu ve tecrübeli bir isim olduğu belirtildi.

Bu uçağı düşürmek özel çaba istiyor

ABD’nin San Francisco Havaalanı’na Asiana Havayolları’na ait Boeing 777’nin geçtiğimiz yıl piste metreler kala düşmüştü. eÜç kişinin hayatını kaybettiği kaza, Boeing 777’nin tarihinde yaşanan ikinci büyük kaza. Önceki kaza 2008’de Heathrow’da gerçekleşmiş, ancak ölen olmamıştı. ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan emekli Tom Haueter, son 20 yıldır sadece iki kez kaza geçiren Boeing 777’nin güvenlikle ilgili ‘fantastik bir rekora sahip olduğunu’ söylüyor.
Boeing 777 tüm yolcuların uçağı 90 saniyede terk edebilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Uçağın kapılarından yarısı kapalı olsa bile yolcular 90 saniye içinde uçağı terk edebiliyor.
ABD Ulusal Taşımacılık Güvenliği Kurulu 2009’da 200’den fazla Boeing 777 motorunda ölümlü kazalara yol açabilecek boyutta önemli bir sorun bulunduğunu ancak durumdan haberdar edilmelerine karşın havayolu şirketlerinin uyarıları dikkate almayarak uçuşlara devam ediyorlar. ,

Son 10 yılın ölümcül kazaları

- 3 Haziran 2012 Dana Havayolları’na ait yolcu uçağı, Nijerya’nın en büyük kenti Lagos yakınında düştü, 153 kişi hayatını kaybetti.
- 20 Nisan 2012 Bhoja Havayolları’na ait yolcu uçağı, Pakistan’da İslamabad yakınında tarlaya düştü, kazada 127 kişi öldü.
- 9 Ocak 2011 İran Havayolları’na ait yolcu uçağı ülkenin kuzeybatısında düştü, 77 kişi yaşamını yitirdi.
- 12 Mayıs 2010 Afrikiya Havayolları’na ait yolcu uçağı, Libya’da piste bir-iki kilometre kala düştü, kazada 103 kişi öldü.
- 10 Nisan 2010 Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski’nin uçağı, Rusya’nın Smolensk kenti dışında düştü, uçaktaki 96 kişi hayatını kaybetti.
- 30 Haziran 2009 Yemen Havayolları’na ait Komor Adaları’na giden yolcu uçağı, Hint Okyanusu’na çakıldı. Uçakta 153 kişi bulunuyordu. Kazadan kurtulan olmadı.
- 1 Temmuz 2009 Rio de Janeiro’dan Paris’e giden Air France uçağı içindeki 228 kişiyle Atlas Okyanusu’na düştü.

 


Bilgi YarışmasıLeonardo DiCaprio'nun oynadığı Titanic filmi hangi yıl çekilmiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Çanakkale Savaşları'na katılan Avustralya ve Yeni Zellandalılara verilen genel ad nedir?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.