Mangalların başından ayrılmayın: Mangal oylamasını 'kebapçılar' kazandı

Esenler'deki millet bahçesinde şimdiye kadar mangal yapılmasıyla alakalı bir kısıtlama yoktu. Dumandan rahatsız olanlar ve çevre sakinlerinin şikayetlerinden sonra, belediye başkanlığı tarafından demokratik bir çözüm bulundu ve oylama yapıldı. Yapılan oylamada 'mangalım olmadan asla' diyen 2 bin 446 kişi evet oyu kullanarak, 'mangalsız hava sahası istiyoruz' diyen bin 205 beş kişiye üstünlük sağladı.

Mangalların başından ayrılmayın: Mangal oylamasını 'kebapçılar' kazandı

Rahatsız olanlar da az değil

Rahatsız olanlar da az değil

Mangal oylaması için toplam 3 bin 651 mangal yürekli Esenler sakini sorumluluk alarak oy kullandı. 'Mangal yapılsın mı?' oylamasının sonucunda 'evet' diyenlerin sayısı 'hayır' diyenleri ikiye katlasa da, aslında rahatsız olanlar da az değil.

Oy kullanan her 3 kişiden biri millet bahçesinde mangal yapılmasını istemiyor.

En keyif aldığı tatil etkinliklerinin başında 'piknikte mangal yapmak' gelen Türk vatandaşlarından böyle bir sonuç çıkması şaşırtıcı aslında. Oylama öncesinde tahmin yapacak olsak 'evet' oylarının 3 bini bulacağını düşünürdük herhalde.

Rahatsız olanların tamamı vejetaryen ya da vegan değil, sadece mangal ve et dumanından rahatsızlar. Muhtemelen tatil günlerinde çok fazla mangal aynı anda yakılıyor ve 240 bin metrekarelik millet bahçesi aslında 240 bin metrekarelik boyutlara sahip kocaman bir mangala dönüşüyor.

Oylamada çoğunluğu 'evet' sağlasa da bu kadar insanın neyden rahatsız olduğunun en azından bir dinlenmesi ve kocaman bir alana sahip olan millet bahçesinin ona göre düzenlenmesi de düşünülebilir. Mesela mangal yapılmasına izin verilmeyen bir bölüm gibi.

"Zafer yakın, mangalları yakın"

"Zafer yakın, mangalları yakın"
Rahatsız olanların şikayetlerine rağmen mangalbaşı ve piknik tutkunları "kimse mangalların başından ayrılmasın" düşüncesiyle sandığa gittiler, "zafer yakın, mangalları yakın" dediler ve çoğunluğu sağlayarak mangal yapma hakkını kazandılar.

Mangal artık onların yasal hakkı.

Millet bahçesinin her yerine mangalla ilgili çizimler, özlü sözler ve en ünlü mangalbaşılarının fotoğraflarını asabilirler.

Bir ellerinde mangal şişi, diğer ellerinde yelleme faraşıyla sevinç gösterilerinde de bulunabilirler.

Mangalsız piknik olur mu?

Mangalsız piknik olur mu?

Pikniğe gidip mangal yapmamayı pikniğe yapılmış bir ihanet olarak görenler olduğuna eminim. Ekmek-peynir, çay-simit, gün-kısır, sinema-mısır nasıl iç içe geçmiş kavramlarsa, piknik-mangal da öyle. Evin balkonunda da mangal yapılabilir mesela ama asla piknikte yapılanın yerini tutmaz.

Türk milleti için kebap ve ızgara kültürü vazgeçilmez bir yemek şekli. Turistlerin en çok kullandığı kalıp bile 'şiş kebap'. Ev yapımı ızgaranın en güzel yapıldığı etkinlik olan piknik de bu nedenle mangalsız düşünülemez.

Piknik alanındaki mangalcılar, sadece semaverini, kolasını, gazozunu, atıştırmalıklarını alıp pikniğe mangalsız gelen az sayıdaki insanlara bile ikramda bulunarak onları da mangala dahil ederler.

Mangallı piknik ortamının böyle de birleştirici bir gücü var...

Bu makaleye ifade bırak