Ege

24.12.2009 - 00:47

Manisa’nın yeni hikayesi

Sitene Ekle
Çeşitleme  |  Selim Türsen ege@mil­li­yet.com.tr Tüm Yazıları »

GEÇEN hafta sonu Manisa’da lodos fırtınası ortalığı uçururken, Anemon Otel’inde de müthiş  bir beyin fırtınası vardı. Salihli, Turgutlu diğer ilçeler ve Manisa il merkezinden 100’ü aşkın katılımcı 2023 yılının Manisa’sını konuşmak için biraraya gelmişlerdi.
Manisa Türk sanayinin en önemli üretim merkezlerinden biri. Yerli ve yabancı bir çok ünlü kuruluşa ev sahipliği yapıyor. Her çeşit ürününün yetiştiği topraklarından ise bereket fışkırıyor. Ama Manisa’nın sahip olduğu bu avantajları iyi değerlendiremediği düşünülüyor. Bu görüş hem Manisalılar hem de kente dışarıdan bakanlar arasında yaygın.
Manisalılar çıkış yolu için önlerine yeni hedefler koymaya karar verip 2023 Manisa Platformu’nu kurmuş. Şimdi bu platform, yaşam kalitesinden, çevre kirliliğine, yeni geliştirilecek iş ve sanayi kollarından, iş gücü becerilerinin gelişimine kadar her yönden Manisa’yı ideal bir kent yapmak için neler yapılması gerektiğini konuşmaya başladı. Amaç, Cumhuriyet’in 100’ncü yılına kadar yepyeni bir Manisa yaratmak.
Proje, bir çok değerli uzman ve akademisyen barındıran Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) işbirliğiyle yürütülüyor. Beyin fırtınasını yönetmek için konularında Türkiye’nin önde gelen uzmanları Manisa’ya geldiler. Ekipte herkesin övgüyle söz ettiği bugünkü Eskişehir’i yaratmak için  ilk beyin fırtınalarını yapanlar, Kocaeli’nin doğumunda önemli roller üstlenmiş isimler var.
Beyin fırtınalarının yapıldığı toplantıların önemli bir özelliği var. Bu toplantılarda hiyerarşi hele protokol hiç yok. Milletvekili, vali, kaymakam, belediye başkanları da diğer katılımcılarla  aynı statüde oluyor.Dağıtılan yaka kartlarında mevki ve ya etiketler yok. Etkilenme olmasın diye isimler büyük soy adlar küçük puntolarla yazılıyor. Böylece herkesin kendini eşit hissedip özgürce düşüncesini söylemesi amaçlanıyor.
Manisa yeni bir marka kent yaratabilmek için kolları sıvamış durumda. Proje Koordinatörü Prof. Güven Sak’ın dediği gibi  Manisa’nın artık yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Bunun için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimiyle Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi, Celal Bayar Üniversitesi, Manisa İl Genel Meclisi, Manisa İli Oda ve Borsalarının desteği ile Manisa 2023 Platformu Girişim Grubu oluşturulmuş.
Bu grup ortak aklı bulmak şehri bu geleceğe taşıyacak adımları tasarlayacak.Sanırım Manisa’nın öncülük yapacağı bu hikaye zaman içinde bütün Türkiye’ye yayılacak.


KİK’e by-pass
KALABALIK bir basın ordusuyla birlikte Başkan Aziz Kocaoğlu’yla metroya indiğimizde, belediyenin kendi imkanlarıyla tünelleri nasıl betonladığını gördük. Benim dikkatimi kullanılan teknoloji çekti. Örneğin, işin uzmanı büyük inşaat şirketleri gibi, raylar üzerinde yürüyen kayar kalıp sistemi ile tüneller betonlanıyordu. Yani müteahhit firma da olsa aynı teknoloji ile işi yapacaktı.
Bu görüntüler metroya inen pek çok kişinin aklına “Büyükşehir neden bugüne kadar KİK’le(Kamu İhale Kurumu) uğraşıp boşuna zaman kaybetti. Bak ne güzel,hem KİK’i by -pass etmişler, hem de tıkır, tıkır tüneli betonla kaplıyorlar. Şimdi olduğu gibi işin uzmanlarıyla sözleşmeler yapılıp, metro tüneli için gerekli olan makineler kiralansa, ihale yasalarıyla filan uğraşmadan bu işler yürütülemez miydi” soruları geldi.
Başkan Kocaoğlu akıllarından geçeni anlamış gibi “Hayır Belediye bu işleri yapamaz. Bunların her biri ayrı uzmanlık işi bir yeri. Bu işi yapsak rayları, sinyalizasyonu işin uzmanlarına yaptırmak zorundayız. Onun için ihaleye çıkıp işin uzmanı müteahhit firmalarla bu işi yürütmek zorundayız” dedi.
Onlarca binanın ve yolların çöküp, binlerce kişiyi canından etme ihtimaline karşı tünelleri acil gerekçesiyle tünelleri betonlamaya başlayan Büyükşehir gidebileceği kadar gidecek. Ama sırada daha çok ihale var. KİK’in İzmir’e o zamanki tavrı gerçekleri gösterecek.

Derya Büyükuncu hangi dalda bir sporcudur?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.