Marco Materazzi, Zinedine Zidane'a yıllar sonra zeytin dalı mı uzatıyor?

Materazzi deyince hepimizin aklında 2006 Dünya Kupası finalinde Zinedine Zidane'dan göğsüne kafa yiyerek yere düştüğü sahne beliriyor. Maç içerisinde Zidane'ın ailesine karşı yakışıksız cümleler sarfeden ve Zidane'ın jübile maçı olan Dünya Kupası finalinde oyundan atılmasına sebep olan Materazzi, yıllar sonra Zidane hakkında konuştu.

Marco Materazzi, Zinedine Zidane'a yıllar sonra zeytin dalı mı uzatıyor?

Materazzi ve kafa ilişkisi

Materazzi ve kafa ilişkisi

Sırbistan'daki futbol kampına katılan Materazzi, Zidane'la yaşadıkları olayla ve Zidane'ın teknik direktörlüğüyle ilgili "Yaşanan olaydan sonra Zidane ile bir kez tesadüfen karşılaştık. Real Madrid'de yaptığı işler nedeniyle kendisini tebrik ediyorum. Arka arkaya üç kez Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak kolay değil. Atmosferi çok iyi oluşturuyor, oyuncularla empati kuruyor. Bunu sadece büyük isimler yapabilir. Zidane son derece zeki biri. Başarılarına şapka çıkarıyorum." cümlelerini kullandı.

Zidane'ın zeki olduğunu ve şapka çıkardığını söylemesi ne kadar da ironik değil mi? Zeka da, şapka da kafayla ilgili terimler. Materazzi ne yaparsa yapsın 'kafa'dan kurtulamıyor.

İkili arasında ne yaşanmıştı?

İkili arasında ne yaşanmıştı?

2006 Dünya Kupası finalinde karşılaşan Fransa ve İtalya yenişemeyince maç uzatmalara gitmişti. Aynı zamanda Zinedine Zidane'ın jübile maçı olan karşılaşmanın 110. dakikasında Materazzi'yle tartışan Zidane, rakibinin göğsüne kafa atarak kırmızı kart görmüştü.

Daha sonra olayı anlatan Materazzi, "Zidane'la girdiğim pozisyon sırasında onun formasını çektim. Daha sonra Zidane bana dönerek alaycı bir şekilde, 'Eğer formamı çok istiyorsan, sana daha sonra verebilirim' dedi. Bende ona cevap olarak, 'Kız kardeşini tercih ederim' dedim. Güzel bir cümle olmadığını kabul ediyorum. Ancak o zaman Zidane'ın bir kız kardeşinin olduğunu bile bilmiyordum" cümlelerini kullandı.

Materazzi'nin ilk girişimi değil

Materazzi'nin ilk girişimi değil

Marco Materazzi, dünyanın en efsane ve en beyefendi futbolcularından biri olan Zidane'a karşı yaptığı hareketten ve onu kariyerinin son maçında oyun dışı bırakmaktan ötürü pişmanlık duyuyor, bu kesin. 2016 yılındaki Şampiyonlar Ligi finaliyle ilgili açıklamasında da "Zidane'lı Real Madrid'i destekliyorum" diyen Materazzi, Zidane'dan herhangi bir karşılık görememişti.

Zidane, ailesine dil uzatarak kendisini ziyadesiyle yaralayan ve kariyerini kırmızı kart görüp Dünya Kupası'nı kaybederek noktalamasına sebep olan Materazzi'yi asla affetmiyor.

"Ölmeyi tercih ederim"

"Ölmeyi tercih ederim"

Zidane, 2010 yılında Materazzi'yle ilgili sorulan bir soruya "Yaptığım şeyden ötürü tabii ki üzgünüm çünkü oyundan atıldım ve ülkem Dünya Kupası'nı kaybetti. Fakat eğer özür dilersem kendisinin yaptığı davranışın normal bir şey olduğunu kabul etmiş olurum. Bu benim için mümkün değil. O dönemde annem hastaydı ve hastanede yatıyordu. O insan defalarca anneme hakaret etti. Özür dilemektense ölmeyi tercih ederim." demişti.

Materazzi ise Zidane'ın annesine küfür ettiği konusunda şimdiye kadar herhangi bir şey demedi ve olayı sadece "kız kardeşini tercih ederim" olarak aktardı.

Zidane muhtemelen cevap vermeyecek

Zidane muhtemelen cevap vermeyecek

Marco Materazzi'nin Zidane'la ilgili yaptığı son açıklama da Zidane için yeterli değil. Başarılarını şapka çıkarmak, zeki biri olduğunu vurgulamak gibi gönül alma çabaları için artık çok geç. 2006 yılındaki finalde 33 yaşında tecrübeli bir futbolcu olarak Zidane gibi saygın birine bu cümleleri kurmaması gerekiyordu.

Ve ne yazık ki bazen son pişmanlık fayda etmiyor. İnsanın geçmişi de asla peşini bırakmıyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak