Mardin

Yerel Haber
08 Mayıs 2014 - 20:42

MARDİN’DE TARIM VE GIDA FUARI TÖRENLE AÇILDI

IHA

Mardin'de ilk kez düzenlenen "Mezopotamya Bölgesel Tarım Ekipmanları ve Gıda Hayvancılık Fuarı" düzenlenen törenle açıldı.
Zümrüt Fuarcılık A.Ş’nin organize ettiği ‘Magrotex 14. Mezopotamya Bölgesel Tarım Ekipmanları ve Gıda Hayvancılık Fuarı’nın açılışına Tarım Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Vali Yardımcıları, , İlçe Kaymakamları, Mardin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahin, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, merkez ve ilçe belediye başkanı, STK başkanları, oda başkanları, Irak Kürdistan’ından gelen misafirler ve vatandaşlar katıldı.
Fuarın organizatörlüğünü yapan Zümrüt Fuarcılık adına bir konuşma yapan Mehmet Ünal, “08 -11 Mayıs 2014 tarihlerinde Movapark’ta MAGROTEX'014 Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarını düzenleniyor. Fuarda tarım makineleri, tohum, sulama ekipmanları, gübre, ilaçlama, gıda, gıda makineleri, bankalar, arıcılık, proje şirketleri un bulgur, makama, irmik, şekerleme gibi sektörle ilgili kurum ve kuruluşlar hizmet ve ürünlerini sergiliyorlar. MAGROTEX Fuarı’na İstanbul, Ankara, İzmir Antalya, Konya, Ankara, Adana, Afyon, Bursa Trabzon, Diyarbakır, Urfa, Batman ve Mardin’den kurum ve kuruluşlar katılmaktadır. Fuarda 125 firma stant açmıştır. Tarım, Gıda ve Hayvancılıkla ilgili faaliyette bulunan her türlü inovasyon ve Ar-Ge bazında ekipman, ürün ve hizmet fuarda sergilenecektir” dedi.
“MARDİN’İN ANA DİLİ SEVGİDİR”
Fuarın açılış töreninde konuşan Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, “Mardin, bir ilki daha yaşamanın mutluluğunu yaşıyor. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Mardin’in ana dili sevgidir. Mardin sadece tarımsal alanda değil, sanayide de faaliyet gösteriyor. İnşallah el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz. Bu fuarın kalıcı olmasını istiyoruz.” diye konuştu.
"MARDİN’E POZİTİF BİR AYRIMCILIK YAPIYORUZ”
Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Tarım Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, “Türkiye, son 10 yılda büyük bir dönüşüm yaşadı. Şu an 150 milyar dolar üzerinde bir ihracat yapıyoruz. Bugün Avrupa’da birinci, dünyada tarım alanında 7. sırada yer alıyoruz. Mardin’e 1.1 katrilyon hibe desteği sağladık. Biz, Mardin’e pozitif bir ayrımcılık yapıyoruz. Karşılıksız hibe desteği sağlıyoruz ve en çok bu desteği alan il Mardin’dir. Bizler her türlü desteği varız” dedi.
“MARDİN GELECEĞİ PARLAK BİR KENTTİR”
Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, Mardin’in önemli bir kent olduğunu ifade ederek, “Mardin, Ortadoğu’nun gelişmesinde önemli bir rol oynayacak bir kenttir. Bugün Suriye’de bir savaş yaşanıyor. Savaşın sona ermesiyle birlikte Mardin, Suriye’nin inşasında önemli bir rol oynayacaktır. Ben buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Mardin geleceği parlak bir kenttir. Burada yapılacak yatırımlar İstanbul’dan daha çok kar getirecektir” diye konuştu.
Törene katılarak bir konuşma yapan Irak Kürdistanı Eski Tarım Bakanı Seyda Cemil, “Buraya gelmemin sebebi, ziraat alanında gelişen teknolojiyi Irak Bölgesi’ne götürmektir” ifadelerini kullandı.
Açılış töreninde ayrıca Mardin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü de birer konuşma yaptılar.
Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.
30 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulan fuarda, GAP İdaresi Başkanlığı, TKDK, DİKA ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

MardinYerel Seçim Sonuçları

Mardin Hava Durumu

3°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.