Mardin

Yerel Haber
15 Aralık 2016 - 17:27

Mardin'de Uluslararası Göçmenler Günü Kutlandı

IHA

Mardin Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri Uluslararası Göçmenler Günü düzenlendi.
Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Metin Değer, Suriyeli mülteciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte açılış konuşması yapan Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, “Bir medeniyetin mensupları olarak yine ilk insandan bu yana yüzlerce medeniyetin yerleştiği, yaşadığı bir coğrafyanın mensubu olarak mülteciler, sığınmacılar ve göçmenler konusu hepimizin çok hassasiyetle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu kadar geniş bir coğrafya ve bu kadar binlerce yıllık bir yaşantı kendi içerisinde bir sürü hastalıklı bir bünyenin ortaya çıkmasına neden olmakta. Sorunlarını diyalogla, akılla, inançla çözemeyen toplumlar er ya da geç kendi geleceklerini, çocuklarının hayatlarını tehlikeye atacak bir mercanında kapısını açmaktalar. İç savaşlar, baskı rejimleri, ekonomik krizler, geri kalmışlık bunlar aslında bir insanın bütün varlıklarını bir kenara bırakarak atalarının diyarından başka bilmedik diyarlara göç etmelerinin de en büyük nedeni. Maalesef yirmi birinci yüzyılda iç savaşlarda ölen 11 milyon Müslüman’ın 10 milyonun yine müsebbibi veya ölümüne neden olan millet yine Müslümanlar. Oysa din kardeşliği ekseninde çözemeyeceği hiçbir sorunu olmayan Müslümanların nasıl oluyor da böyle hazin bir sonla karşı karşıya kalıyor olmaları hepimizi düşündürmeli. Önce can güvenliğini, canını ve malını korumak daha sonra çocuklarına daha iyi yaşanabilir bir ülke bulmak için yola çıkıp bize sığınan bütün kardeşlerimize bağrımızı, kucağımızı, sevgimizi açtık” dedi.
Mardin’de bugüne kadar 300 bini aşkın Suriyeliye valilik olarak hizmet verildiğini anımsatan Tuna, “Mardin özelinde de konuşursak bugüne kadar Mardin’de 300 bini aşkın Suriyeli kardeşimize hizmet verdik. Halen 100 bine yakın Suriyeli kardeşimizin aramızda yaşıyor olduğunu da söylemem gerek. Suriyeli kardeşlerimiz ilk buraya geldiklerinde hepimizin kafasındaki soru işareti aynıydı. Bu çatışmadaki süreç ne kadar sürecek? Ve bu çatışmalı süreç bittiğinde Suriyeli kardeşlerimiz tekrar kendi anayurtlarına dönecekler mi? Ve biz bu sorunların net cevabını bilmiyorken Suriyeli kardeşlerimizin uyum ve entegrasyonu ile ilgili kapsamalı bir çalışma yapma şansımız maalesef yoktu. Bu yüzden de ilk geldikleri anda onların temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde geçici barınma merkezleri yani kamplar kurduk. Midyat, Nusaybin ve Derik’te 3 tane kamp kurduk. Yine onların sağlık sorunlarını çözmek üzere tüm Suriyeli kardeşlerimizin faydalanabileceği genel sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak kendilerine sunduk. Yine kendi çocuklarının gelişimlerini devam ettirmek onların ileride sağlıklı bir birey olarak, eğitimli bir birey olarak burada ve geri dönecekleri ülkelerinde sosyal yaşama, ekonomik yaşama, siyasal yaşama daha aktif katılmalarını sağlamak üzere okullar inşa ettik. Bugünde bunu sevinerek söylüyorum Suriyeli kardeşlerimizin çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayırmadığımızı göstermek üzere Suriyelilerin özel olarak okudukları okulları kapatıp onları kendi okullarımıza dağıttık. Bulundukları mahalledeki kamu okullarına, devlet okullarına kayıtlarını yaptırdık” diye konuştu.
Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Metin Değer ise, “Bugün 15 Aralık 2016 gününde 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle, İl Gök İdaresi Mardin Valiliği Koordinasyon Merkezi ve ayrıca Mardin Olgunlaşma Enstitüsü ortaklaşa yapmış olduğu etkinlik için buradayız. Proje kapsamında Mardin şehrinde ahenkli bir yaşam projemizi yürütmekteyiz ve bu proje kapsamında Suriyeli kardeşlerimize farklı kurslar açarak bugün onların yapmış oldukları ve yapacakları ürünleri sergileme fırsatı yakalayacağız” ifadelerinde bulundu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.