Marriage Story Netflix'in filmleri arasında parlıyor

Netflix, bu sene film üretimlerine ağırlık verip şahane filmlerle karşımıza çıktı. Bunlardan biri de Adam Driver ve Scarlett Johansson'u buluşturan Marriage Story... Evlilikle ilgili pek çok endişeyi haklı çıkarır cinsten, samimi ve incitici bir öykü.

Marriage Story Netflix'in filmleri arasında parlıyor

Netflix'in film atağı

Netflix'in film atağı

Netflix, 2018 ve 2019'da dikkat çekici filmlere imza attı.

Okja, Roma, The Irishman bunlardan sadece birkaçı.

Şahane yapımlar izledik

Şahane yapımlar izledik

Büyük prodüksiyonlu ve incelikle planlanmış bu önemli işlerin tamamının hakkı teslim edildi.

İzleyici de bu yapımlara alıştı ve onları hemen benimseyiverdi. Netflix filmleri, artık sinema salonundan taşan sinemanın önemli bir örneği oldu. Bu rüzgarı arkasına alan önemli bir yapım da, geçtiğimiz cuma günü Netflix'de yayına girdi: Marriage Story!

Sırada Marriage Story var

Sırada Marriage Story var

Netflix'in yepyeni filmi Marriage Story, günümüzün en temel problemlerinden birine odaklanıyor: Toksik ilişki ve evliliklere.

Size zarar verdiğinin farkında olduğunuz, hem vazgeçmek istediğiniz hem de vazgeçemediğiniz bir evliliğin 'sonlarını' anlatıyor Marriage Story.

Gerek sinematik dili, gerek senaryosu, gerekse de oyunculuklarıyla şahaneler şahanesi bir film var karşımızda.
 

Referansı sağlam!

Referansı sağlam!

Filmin yönetmeni olan Noah Baumbach, daha önce de rüştünü çoktan ispatlamış bir yönetmen.

Yakın zamanda çektiği filmlere bakınca, hafızamızda güzel anılar canlanıyor.

Bu anılar içerisinde en güncel, en taze ve en etkileyici olanı ise Francés Ha! O ne güzel filmdi yahu, sahiden...

Baumbach, film boyunca evliliğin 'güzel' anlarından birkaçını başa saklayıp geri kalanında birbirini yıpratan iki insana odaklanmayı tercih etmiş. 
 

Sert bir tokat gibi

Sert bir tokat gibi

Filmin tartışmalarla, çekişmelerle, avukatlarla, aile ilişkileriyle dolu kısımlarının tamamı, izleyicinin yüzüne denk gelen bir tokattan farklı değil.

Yüzleşmediğimiz, halının altına süpürdüğümüz, yaşayacağımızı düşünmediğimiz yahut düşünsek bile zihnimizden çıkarıvermeyi seçtiğimiz ve evlilikle ilişkili her ne varsa, birer birer karşımıza diziyor film. 

İzleyiciye evliliği sorgulatıyor

İzleyiciye evliliği sorgulatıyor

Kenarıyla köşesiyle evliliğin 'ne olduğunu' ve 'ne olmadığını' sorgulatıyor aslında bu haliyle de.

Adam Driver ve Scarlett Johansson'un şahaneler şahanesi bir ikiliye dönüşüp oyunculuklarını üst düzeyde gerçekleştirmeleri de bunun en önemli ayaklarından biri olarak göze çarpıyor.

Hem Johansson'un hem de Driver'ın başından sonuna yüksek tuttukları tansiyonla beraber yürüttükleri anlatı, onları bir yandan bu filmden azade iyi birer oyuncu olarak ortaya koymakla birlikte, öykünün gidişatındaki o öfkeli, hırslı, "Böyle olmamalıydı" diyen çifti de yaşatmalarını sağlıyor. Muhtemelen, Baumbach da en çok bunu istiyordu.

Farhadi'nin 'Bir Ayrılık'ı

Farhadi'nin 'Bir Ayrılık'ı

İranlı yönetmen Ashgar Farhadi'nin Oscar ödüllü filmi 'Bir Ayrılık' da benzer bir temaya, bu sefer İran'da odaklanıyordu.

Filmde ayrılmak üzere olan bir çiftin yine türlü çekişmelerine, işin İran'daki hukuki prosedürüne ve bu sırada ikisinin de birbirinden bağımsız akmak zorunda olan hayatına şahit oluyorduk.

'O anlar'ı inceliyor

'O anlar'ı inceliyor

Baumbach'ın incelediği ve kusursuzlukla ortaya koyduğu 'O anlar'ın hiçbiri, aslında kim haklı, kim haksız gibi sorulara cevap vermemiz amacıyla ortaya konmuş anlar değil...

Hepsi, büsbütün çoğu evliliğin zarar gördüğü anlar. Kadın da erkek de kendi cephesinden bakarak bu anları yorumluyor. Biz ise dışarıdan bir gözle olan bitene şahit oluyoruz, o kadar. 

İzlenmeyi hak ediyor

Görselliği, ince düşünülmüş yapısı, anlatısındaki o aynı anda hem nahif hem de sert dil, Marriage Story'i 'bilindik' evlilik hikayelerinden farklı kılıyor. 

Bu senenin dikkat çeken, 6 dalda Altın Küre adaylığıyla da iddiasını hissettiren filmine bir şans vermelisiniz. 


andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak