Milliyet Tatil

31.07.2018 - 10:52 | Son Güncelleme: 31.07.2018-11:08

Mars, çıplak gözle görülebilecek

Güneş sistemi içinde dünyaya en çok benzeyen ve bu nedenle yaşam araştırmalarının devam ettiği Mars, 15 yıldan sonra ilk kez dünyaya bu denli yaklaşacak.

Sitene Ekle

Geçtiğimiz günlerde yeraltı su kaynakları konusunda yapılan açıklamaklarla yeniden gündeme oturan Mars, bu sefer de dünyaya yakınlaşmasıyla haberlerin üst sırasında yer aldı.Son 15 yılda dünyaya en yakın mesafeye yaklaşan Mars'ı Jüpiter'den neredeyse iki kat daha net görmek mümkün olacak. 

Dünya ile Mars arasında mesafe bu gece 57.6 milyon kilometreye inecek. Normalde iki gezegen arasındaki mesafe yaklaşık 81 milyon kilometre. Bu yakınlaşma sayesinde Mars'ı çıplak gözle gözlemlemek mümkün olacak. Hatta basit teleskoplarla Mars yüzeyindeki buzullar dahi gözlemlenebilecek.

Mars gözlemi yapmak isteyenlere yönelik NASA da bir takım tavsiyelerde bulundu. Mars gözlemi yapacakların günbatımından hemen sonra güneybatı yönündeki ufuk çizgisine bakmalarını tavsiye eden NASA, yine de en parlak gezegenin Venüs olacağını hatırlatıyor.

 

 

 


Etiketler: Mars, NASA, dünya, Venüs
"Erivan", hangi ülkenin başkentidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX