Martin Luther King nasıl öldürüldü?

Afro-Amerikalı efsane aktivist ve yurttaş hakları savunucusu Martin Luther King, 50 yıl önce suikast sonucu yaşamını yitirdi. Peki Martin Luther King'in hayatı nasıl geçti? Martin Luther King hayatını neden yurttaş haklarına adadı?

Martin Luther King nasıl öldürüldü?

"Hiçbir şeyden endişelenmiyorum, kimseden korkmuyorum"

"Hiçbir şeyden endişelenmiyorum, kimseden korkmuyorum"

4 Nisan 1968'de tüm dünya, tarihin en önemli insan hakları savunucusu liderinin suikaste kurban gitmesine tanıklık etti. O günden beri Martin Luther King'in konuşma yaptığı ve yaşamını yitirdiği yer olan Lorraine Motel'deki 306 numaralı odanın balkonunda zaman sanki durmuş gibi...

Son derece karizmatik bir Baptist papaz olan Martin Luther King, ABD'nin Memphis kentine, suikaste kurban gitmeden bir gün önce varmıştı. Amacı sağlık hizmetleri çalışanlarının düzenlediği protestoya öncülük etmekti.

Martin Luther King'in arkadaşları o dönem siyahileri kabul eden otellerden birine yerleşti. Yerleştikleri otel, Ray Charles, Otis Redding, Aretha Franklin, Louis Armstrong, Nat King Cole ve Isaac Hayes tarafından da tercih edilen bir tesisti.

Martin Luther King kentte siyahiler tarafından büyük coşkuyla karşılandı. Onu görmek isteyen birçok kişi Mason Temple'a akın etti. 

Martin Luther King, kendisini coşkuyla karşılayan kalabalığı selamladı ve "Tanrı bana bu dağa çıkmam için izin verdi. Ve çevreme baktım, vaadedilmiş toprakları gördüm. Oraya sizinle beraber gidemeyebilirim. Fakat bu gece bilmenizi istiyorum ki, biz halk olarak, o vaadedilmiş topraklara ulaşacağız" dedi.

Martin Luther King'in inançla titreyen sesi tekrar yükseldi ve "Bu nedenle bu akşam mutluyum. Hiçbir şeyden endişelenmiyorum. Kimseden korkmuyorum. Gözlerim tanrının gelişinin zaferini gördü!" konuşmasını yaptı.

Ölümü, ABD tarihini sonsuza kadar değiştirdi

Ölümü, ABD tarihini sonsuza kadar değiştirdi

Protesto planlarını masaya yatırmak için Martin Luther King, ertesi gün aralarında Jesse Jackson'ın da olduğu siyahi siyasetçilerle bir araya geldi.

Saat 17:30'da bölge vaizi Samuel Kyles, Martin Luther King'i birinci kattaki odasında ziyaret etti ve konuşmasını yapacağı toplantı yerine kadar ona eşlik etti.

Yaklaşık yarım saat sonra ikili, aşağıdaki park alanında toplanan arkadaşlarını izlemek için otel balkonuna doğru yürüdü.

Martin Luther King, o geceki toplantı için saksafoncu Ben Branch'ten 'Take My Hand, Precious Lord' şarkısını çalmasını rica etti.

Martin Luther King odasına doğru yönelirken birden silah sesi duyuldu ve o ses Amerika tarihini sonsuza kadar değiştirdi.

Caddenin karşısından keskin nişancı tarafından ateşlenen kurşun, Martin Luther King'in çene kemiğine isabet etti ve omuriliğine zarar verdi. Martin Luther King olay yerinde hayatını kaybetti.

Pasif protestoların odak figürüydü

Pasif protestoların odak figürüydü

Martin Luther King, St. Joseph Hastanesi'ne kaldırıldı ama kurtarılamadı. Saat 19:05'te, 39 yaşındayken hayatını kaybetti.

Martin Luther King'i hayattan koparan suikast, ABD çapında büyük protestoların patlak vermesine yol açtı ve 37 kişi bu protestolarda hayatını kaybetti. Martin Luther King'in ölümünden bir hafta sonra dönemin başkanı Lyndon B. Johnson, ev satışı ve kiralaması hususunda radikal ayrımcılığı yasaklayan bir kanun tasarısını onayladı.

Bir Baptist papazının oğlu olan Martin Luther King, 15 Ocak 1929 tarihinde ABD'nin Georgia eyaletinde yer alan Atlanta kentinde dünyaya geldi.

1947'de yaşamını fakir insanların ve azınlıkların hakları için mücadele etmeye adayacağına yemin etti. Vatandaşlık hakları konulu pasif protestoların odak figürü haline geldi.

Martin Luther King önderliğindeki pasif protestolardan biri, siyahi terzi Rosa Parks'ın otobüste yerini beyaz birine vermeyi reddetmesi yüzünden tutuklanmasıyla, 1955 yılında düzenlenen Montgomery Otobüs Boykotu'ydu. 

Martin Luther King, protestoyu güçlü konuşma becerisi ile gündemin odağına taşıdı. Şiddet içermeyen gösteri tarzı ile her kesimin saygısını kazandı.

1964 yılında Nobel Barış Ödülü aldı

1964 yılında Nobel Barış Ödülü aldı

1963'te 75 bini beyaz, 250 bin kişi, Kongre'nin yurttaş hakları kanununu kabul etmesi için Washington'da yürüyüş düzenledi. Bu yürüyüşte ünlü 'Benim bir hayalim var!' konuşmasını yaptı.

Kongre 1964'te Medeni Haklar Yasası'nı ve 1965'te Oy Hakları Yasası'nı onayladı. Yine de Martin Luther King'in hayalinin gerçeğe dönüşmesi için daha uzun bir zaman vardı.

Çok sayıda protestonun öncüsü haline geldiği için Martin Luther King polislerin hedef tahtasına oturtuldu, defalarca dövüldü, ölüm ve bomba tehditleri aldı.

1964 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Martin Luther King'in yarattığı etki sayesinde ilk defa, siyahi bir yurttaş, Barack Obama, ABD başkanı seçildi.

Martin Luther King'in suikaste kurban gittiği Lorraine Hotel, bugün Ulusal İnsan Hakları Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Martin Luther King'in infazcısı James Earl Ray kimdir?

Martin Luther King'in infazcısı James Earl Ray kimdir?

Eserler, filmler, anlatılar ve interaktif medya sayesinde müzeyi ziyaret edenler, Amerika İnsan Hakları Hareketi kapsamında düzenlenen protestolara ve kölelerin direnişi konulu çok sayıda bilgiye erişebilir.

Martin Luther King'in cenaze töreninde gospel şarkıcısı ve insan hakları savunucusu Mahalia Jackson, 'Take My Hand, Precious Lord' şarkısını seslendirdi.

Martin Luther King'i öldüren James Earl Ray, 10 Mart 1928'de ABD'nin Illinois eyaletinde yer alan Alton kentinde dünyaya geldi. Hırsızlık sebebiyle 20 yıl hapis cezası alan James Earl Ray, hapis yattığı Missouri Eyalet Cezaevi'nden 1967'de kaçtı ve Martin Luther King'in peşine düştü.

Martin Luther King'in Lorraine Motel'e giriş yaptığı gün James Earl Ray de tesisin karşısında yer alan ve 306 numaralı odanın balkonunu gören bir eve yerleşti.

Martin Luther King'in infazının ardından bir adam yere kutu düşürdü ve ardından beyaz Mustang marka bir araçla olay yerini terk etti.

James Earl Ray nasıl kaçtı ve yakalandı?

James Earl Ray nasıl kaçtı ve yakalandı?

Polisin bulduğu kutu içerisinde tüfek, mühimmat, dürbün ve telsiz olduğu tespit edildi. James Earl Ray'in sürdüğü beyaz Mustang araç Georgia eyaletinin Atlanta kenti yakınlarında bulundu. James Earl Ray aracı bir yere park ettikten sonra kuzey yönüne giden bir otobüse binerek Kanada'nın Toronto kentine ulaştı.

Adli uzmanlar James Earl Ray'in parmak izini tespit etti ve James Earl Ray, bir anda Amerika'nın en çok aranan adamı haline geldi.

Sahte kimlik kullanan James Earl Ray, Toronto - Londra uçağına rezervasyon yaptırdı. Londra'ya ulaşan James Earl Ray, bir otele yerleşti ve polis James Earl Ray'i Heathroe Havalimanı'ndan takip etmeye başladı. Brüksel'e uçakla gitmeye çalışırken yakalandı.

James Earl Ray, Martin Luther King suikastini düzenlediğini kabul etti ve 99 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmanın ardından  davaya dahil olma hakkını reddetti ve 1998 yılında hapishanede yaşamını yirtirdi.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak