Yazarlar
12.02.2016 - 02:30

Martta faiz artırımı zor

Sitene Ekle
İkinci el  |  Selva Demiralp sdemiralp@ku.edu.tr Tüm Yazıları »

Fed Başkanı Janet Yellen’in çarşamba ve perşembe günlerinde Kongre’de yaptığı sunumlar ocak ayında benimsenen güvercin tonun kasıtlı bir adım olduğu mesajını verdi. Hatırlanacağı gibi, Fed aralık ayında politika metininde bulunan “riskler dengede” ifadesini ocak ayında metinden çıkarmış ve bu durum ben dahil pek çok yorumcu tarafından daha güvercin bir tona geçiş olarak yorumlanmıştı. Toplantıdan iki hafta sonra gerçekleşen Kongre konuşmaları Yellen’in piyasalarca algılanan güvercin tondan rahatsız olup olmadığını izleme fırsatı sundu. Görünen o ki Fed bu algıdan ve bunun sonucunda uzun vadeli faizlerle dolar endeksinde görülen düşüşten oldukça memnun. Buradan ocak ayında verilen mesajın piyasalarca doğru anlaşıldığı sonucu çıkıyor.

Anahtar ifade

Yellen’in konuşmasındaki anahtar ifade bence şuydu: Yakın zaman önce finansal koşullardaki bozulma (yani düşen borsa, yükselen faizler ve dolardaki güçlenme) büyüme üzerinde olumsuz bir etki yapmıştır. Öte yandan uzun vadeli faizler ve petrol fiyatlarındaki düşüş ise büyümeyi destekleyecektir.

Son saydığım iki olumlu etkiden petrol fiyatları üzerinde Fed’in bir etkisi olmadığını biliyoruz. Ancak uzun vadeli faizler Fed politikalarıyla bire bir ilişkili. Nitekim ABD uzun vadeli faizlerini gösteren aşağıdaki şekilde 15 Aralık toplantısı sonrası yükselen 10 yıllık faizin, bozulan global şartlarda Fed’in faizleri artırmayacağı beklentisiyle düşüşe geçtiğini, ve bu düşüşün 27 Ocak toplantısı sonrası gelen güvercin mesajlarla ivme kazandığını görüyoruz.

Yellen’in konuşmasında bahsettiğim anahtar ifade bize Fed’in bu düşüşü son derece olumlu karşıladığını göstererek ocak ayında metne eklenen güvercin tonlamanın da bu amaçla yapılmış olabileceği ihtimaline işaret ediyor.


Aklımda kalan pürüz

Fed’in neden güvercin bir duruş  sergilediğini ve martta faiz artırmaktan kaçınacağını piyasalara anlatması zor değil.  Ancak benim kafamda hâlâ bir soru işareti var: Fed neden aralık toplantısında beklenenden iyimser bir resim çizdi, inandırıcılığı zor bir enflasyon tahmini verdi ve dolayısıyla beklenenden şahin bir patika sundu? Şayet Fed aralıkta ilk faiz artırımına gittikten sonra bundan sonraki faiz artırımlarının çok yavaş olacağını, 2016 enflasyon tahmininin de hedefin epey altında beklendiğini piyasalarla paylaşsaydı ocakta geri adım atması gerekmeyecek, kredibilitesini zedelemeyecekti.


Yazarlarda Ara
Bul
Hangisi uzakdoğu kökenli bir dövüş sporu değildir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.