Cumartesi

07.07.2018 - 01:30

Marvel evreninin karıncası

Sitene Ekle

Marvel çizgi roman uyarlamalarının 20. yapımı, Paul Rudd’ın canlandırdığı sempatik karakterin ikinci sinema macerası.

Avengers” gibi kalabalık kadrolu Marvel uyarlamalarına alternatif sunan ve tek bir karaktere odaklanan 2015 yapımı “Ant-Man”, maceraları “Ant-Man ve Wasp / Ant-Man and the Wasp”la devam ediyor. 

Paul Rudd’ın performansının da etkisiyle sempatik bir süper kahramana dönüşen Ant-Man, ikinci solo filminin başında Almanya’da yaşanan bir olaydan ötürü ev hapsinde. Hope’un namı diğer Wasp’ın annesi ve bilim insanı Dr. Hank Pym’in eşi Janet, uzun yıllar önce kuantum evreninde kaybolmuştur. Janet, kendisi de bu boyuta geçebilen Ant-Man’le zihinsel bir bağlantı kurunca, üçlü Janet’i geri getirmek için iş birliğine gider.

Diğer Marvel filmlerinden daha farklı olarak evrenin büyük bir tehdit altında olmadığı, amansız kötülerin ortalıkta gezinmediği bu macera, daha insani bir göreve odaklanıyor. Rudd’ın Ant-Man’i izleyicinin rahat bağ kurabileceği, yenilebilir, hata yapabilir ve gündelik kaygıları olan biri olarak canlandırması, bu mütevazı öyküyü izlenir kılıyor. “Ant-Man ve Wasp”, en iddialı Marvel uyarlamalarından değil. Ancak Marvel’ın teknik standartlarını tutturan, rahat izlenen ve kalabalık kadrolu Marvel filmlerinin kaosundan uzak bir film.

“ANT-MAN VE WASP / ANT-MAN AND THE WASP”

Yön.: Peyton Reed
Oyn.: Paul Rudd (Scott Lang / Ant-Man), Evangeline Lilly (Hope Van Dyne / Wasp), Michael Douglas (Dr. Hank Pym), Michael Peña (Luis), Walton Goggins (Sonny Burch), Bobby Cannavale (Paxton), Judy Greer (Maggie) Sen.: Chris McKenna, Erik Sommers, Paul Rudd, Andrew Barrer, Gabriel Ferrari 
Gör.: Dante Spinotti 
Müz.: Christophe Beck

BİR TÜKENİŞ HİKÂYESİ

Sinemanın sanat yönüne hakim olanların en çok takdir ettiği filmlerden “Zama”, Arjantin sinemasının bir sonraki filmi merakla beklenen ismi Lucrecia Martel’in imzasını taşıyor. Geçen yıl Venedik Film Festivali’nde gösterilen ve o gösterimden beri haklı bir ün kazanan “Zama”, Antonio di Benedetto’nun sömürgecilik üzerine olan romanının sinema uyarlaması. 18. yüzyıl sonlarında Güney Amerika’da geçen hikaye, İspanyol bir askerin buradan gitmeyi beklediği sürece odaklanıyor. Karakterinin olduğu mekandaki eğretiliğini ve tükenişi güçlü bir atmosferle adım adım gösteren “Zama”, sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir yapım. 

HAFTANIN DİĞERLERİ

- Jeremy Dyson ve Andy Nyman’ın imzasını taşıyan “Hayalet Hikâyeleri / Ghost Stories”, İngiltere yapımı bir korku. Başrolünde Nyman’ın yer aldığı film, doğaüstü olaylara odaklanan şüpheci bir profesörün maceralarını konu alıyor.

- Hamza Yaman’ın yönettiği “Dua Et Kardeşiz”, iki kardeşi merkeze alan bir komedi. Can Varol’un yönettiği yerli korku “Karantina XII”, bir adada paranormal olaylarla karşılaşan üniversite öğrencilerinin hikâyesi.  

- Fransız yapımı komedi-dram “Hayat Okulu / L’école buissonnière”, Nicolas Vanier’in imzasını taşıyor. 1920’lerde geçen film, bir çift tarafından evlat edinilen bir çocuğun doğayı keşfetmesi üzerine. Filmin başrolünde Fransız sinemasının önemli aktörlerinden François Cluzet var.

- Almanya yapımı animasyon “Kaptan Dandun / Capt’n     Sharky”, çocuklara hitap ediyor.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.