Marvel yüzünden hayatı kararan 10 ünlü

1939 yılında kurulan çizgi roman yayıncısı Timely Comics bir süre sonra Marvel Comics adını aldı. İlk yıllarında pek de yüksek bütçeli işler yapamayan şirket, günümüzde hayran olunan fantastik kurgu karakterini beyazperdeye taşıyor. Peki Marvel yüzünden hayatı kararan isimler olduğunu biliyor muydunuz? 

Marvel yüzünden hayatı kararan 10 ünlü

1. Jack Kirby

1. Jack Kirby

Günümüzde birçok insan çizgi romanların arkasındaki ismi Stan Lee olarak bilse de, Marvel Comics demek Jack Kirby demektir. Jack Kirby, Stan Lee'nin kazandırdığı Marvel karakterlerinin itici gücüdür. Fakat Jack hiçbir zaman hak ettiği değeri görmedi.

Hatta bir anlatıya göre Jack Kirby ve Stan Lee birbirlerini hiç sevmezdi. Fakat Marvel'de beraber çalışan ikili sayesinde Yeşil Dev, Kaptan Amerika ve Thor gibi karakterler çizgi roman dünyasına kazandırıldı. Bu kadar ünlü karakterleri ortaya çıkarmasına rağmen Jack Kirby günümüzde multimilyar dolarlık şirketin bir parçası olarak bile sayılmıyor.

Jack Kirby 1994 yılında yaşama gözlerini yumdu.

2. Matt Salinger

2. Matt Salinger

Marvel Cinematic Universe bildiğimiz haliyle 2008 yılında Demir Adam ile çıkış yaptı. Fakat Marvel'in ilk filmi tabii ki Demir Adam değil. 1986'da Ördek Howard filmini beyazperdeye taşıyan Marvel, 1989'da İnfazcı ve 1990 yılında da başrolünü Matt Salinger'ın oynadığı Kaptan Amerika filmlerini yayınladı.

Marvel'in yüksek bütçeli filmlerinden çok önce çekilen Kaptan Amerika'nin çok sayıda sahnesi çıkarıldı, iptal edildi ya da tekrar çekim kararı verildi. 

Matt Salinger, Kaptan Amerika deneyimi için yine de iyimser fakat bir o kadar da düşünceli. Filmin ardından Salinger, usta bir oyuncu olmaktan vazgeçti ve aktör olarak yaşamanın ne kadar sinir bozucu bir şey olduğuna karar verdi.

3. Dolph Lundgren

3. Dolph Lundgren

Dolph Lundgren'in canlandırdığı en bilinen karakter kuşkusuz Rocky IV'teki Ivan Drago. Bu rolün ardından Lundgren, He-Man karakterine hayat verdi. 1989 yılında İnfazcı filmine imzasını atan Lundgren, daha sonra 2010 yılında vizyona giren Cehennem Melekleri filmi ile karşımıza çıktı.

Son derece vasat bir film olan İnfazcı, Lundgren için kabusa dönüştü. Lundgren'in canlandırdığı Frank Castle karakteri göğsünde hiçbir zaman ikonik kurukafa sembolünü taşımadı. Bu sebeple izleyiciler Lundgren'in tuhaf çıplak sahnelerine de tanıklık etmiş oldu.

İnfazcı her ne kadar Lundgren'in kariyerini sona erdirmiş olmasa da baltaladı diyebiliriz.

4. Gary Friedrich

4. Gary Friedrich

1970'li yıllarda Marvel son derece garip işlere imza atıyordu çünkü o dönemde popüler kültür algısı da tuhaftı. Çizgi roman yaratıcısı Gary Friedrich 1972 yılında yeni bir karakter fikri ortaya attı. Yeni karakter motosiklet süren, gözüpek, kafatası yanan Hayalet Sürücü'ydü.

Hayalet Sürücü iki defa sinemaya taşındı. İlk film gişede dünya çapında 230 milyon dolar hasılat yaptı. Bu son derece yüksek bir kazançtı ve Gary Friedrich de pastadan payına düşeni almak istedi.

2007 yılında Friedrich, Hayalet Sürücü'nin telif hakları için Marvel'e dava açtı. Friedrich para almayı beklerken hayatının şokunu yaşadı.

Marvel, Friedrich'i dava etti ve Friedrich şirkete 17 bin dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

5. S.J. Harris

5. S.J. Harris

S.J. Harris Afro-Amerikalı ilk motosiklet yarışçısıydı. Kariyeri boyunca 1500 saat motosiklet süren Harris, bu başarısı sayesinde Deadpool 2 filminde rol almaya hak kazandı. Zazie Beetz'in dublorü olarak rol alan Harris'in yaşamı 14 Ağustos 2017 tarihinde trajik bir şekilde sona erdi.

Harris Deadpool 2 filminin setinde motosikletinin kontrolünü kaybetti ve kaza yaptı. 40 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

6. Jim Starlin

6. Jim Starlin

Marvel Comics'in sıkı takipçilerinden değilseniz Jim Starlin adını duymamanız normal. Marvel kariyeri döneminde Jim Starlin, ana konusu sıra dışı olan yapımların yaratıcılığını üstleniyordu.

Thanos karakteri Marvel Cinematic Universe ile tamamen bütünleşmişti ve 2018 yapımı Avengers: Sonsuzluk Savaşı'nda seyircinin karşısına çıktı. Fakat karakteri ortaya çıkaran Starlin'in Marvel ile ilişkisi pek de sağlam temellere oturmamıştı. Yıllar boyunca defalarca Marvel tarafından kovulan Starlin, 2018 yılında bir daha Marvel için çizgi roman karakteri yaratmayacağına yemin etti. Peki bu kadar iddialı sözlerin altında ne yatıyordu?

Starlin, Thanos karakteri üzerinde çalışırken Marvel'in bir başka çalışanı da bir yandan ikinci bir Thanos kitabı için çalışıyordu. Kitapların konusu ve ana fikirleri neredeyse aynıydı. 

7. Jessica Alba

7. Jessica Alba

Fantastik Dörtlü, Marvel'in kangreni haline gelmiş bir başka yapım. 1961 yılında başlayan hikaye ayrıca şirketin ilk süper kahraman ekibi temalı kitabıydı. 4 ayrı Fantastik Dörtlü sinemaseverlerle buluştu. 

Dört filmnden ikisinde Jessica Alba, Susan Storm karakterine hayat verdi. Alba'nın rol aldığı iki film de hayal kırıklığı sayılabilir. Alba daha sonra, Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü'nün Yükselişi filminin kendisi için ne kadar korkunç bir karar olduğunu söylemişti. 

Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü'nün Yükselişi, Alba'nın kariyeri açısından pek parlak bir film olmasa da, banka hesabına yüklü miktarda bir para transferi yapıldığı kesin.

8. Wesley Snipes

8. Wesley Snipes

Marvel Comics'in ilk filmlerinden olan Bıçağın İki Yüzü son derece sıra dışı bir yapımdı ve başrole hayat veren Wesley Snipes, rolünün hakkını sonuna kadar verdi. İkinci filmin yönetmenliğini Guillermo Del Toro üstlendi, Bu film de ilki gibi başarılı sayılırdı. Fakat serinin üçüncü filmi Trinity, muhteşem gidişata ket vurdu. Ryan Reynolds'un ilk süper kahraman filmi deneyimi olan yapımda bir şeyler ters gitti.

Filmde Hedges karakterine hayat veren Patton Oswalt, Wesley Snipes ile çalışmanın  zorlu bir süreç olduğunu açıkladı.

Buna göre Wesley Snipes, Jessica Biel ve Ryan Reynolds'la pek fazla sahne çekmek istemiyordu. Wesley Snipes'in kaprislerinden bunalan yönetmen, bir ara Snipes'a çekim alanını terk etmesini bile söyledi. 

9. Lea Thompson

9. Lea Thompson

Marvel Cinematic Universe'ün ilk kraliçesi olarak Lea Thompson'dan bahsediliyordu. 1986 yapımı Ördek Howard filminin önde gelen karakterlerinden birine Lea Thompson hayat veriyordu. Fakat film bir anda hezimete dönüştü.

Bugüne kadar çekilen en kötü filmlerden biri olarak kabul edilen Ördek Howard, Lea Thompson'ı da beraberinde dibe çekti. Thompson, filmdeki rolü sebebiyle yıllarca kötü muameleye maruz kaldı.

10. Dick Purcell

10. Dick Purcell

Dick Purcell adını birçoğunuz duymamışsınızdır. Çünkü 1944 yılında yaşama veda etti. Ancak kendisi, tarihteki ilk Kaptan Amerika'dır.

Dick Purcell'in canlandırdığı Kaptan Amerika karakteri süper asker değildi. Avukattı ve geceleri Kaptan Amerika zırhını giyiyordu. Fakat 1940'lı yıllarda kimse süper kahramanlık temalı yapımlara bugünkü gibi değer vermiyordu. Ortalama bir vücut yapısına sahip Dick Purcell, Kaptan Amerika'nın ön gösteriminden çok önce, 35 yaşında kalp krizi sebebiyle hayata gözlerini yumdu.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak