10.09.2008 01:40 | Son Güncelleme:
NedimŞener

MASAK neden sessiz?

Basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek 2003'ten 2007 sonuna kadar toplam 22 soruşturma açan Mali Suçlar Araştırma Kurulu, Deniz Feneri e.V. ile ilgili karapara aklama iddialarına ilgisiz kaldı

MASAK neden sessiz?

Almanya'daki Deniz Feneri e.V. yöneticilerinin yargılandığı davanın iddianamesinde yer alan, Türkiye'de karapara aklama iddialarına rağmen bu konuda soruşturma yetkisi olan MASAK'ın (Mali Suçlar Araştırma Kurulu) suskunluğa bürünmesi dikkat çekiyor.
Basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek 2003 yılından 2007 sonuna kadar toplam 22 soruşturma açan MASAK, 10 gündür gazete manşetlerinde yer alan ve artık internet sitelerine düşen iddianamedeki karapara aklama iddialarına tepkisiz kaldı.

Aygün soruşturması
Görevi gereği Ergenekon soruşturması sırasında tutuklanan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün kasasından çıkan 2.5 milyon dolar hakkında basında çıkan haberleri ihbar kabul edip soruşturma başlatan MASAK yetkilileri, 41 milyon euro'nun usulsüz harcanmasına ilişkin Deniz Feneri e.V.'den aktarılan paralarla ilgili olarak ne gibi işlem yapıldığı hakkında bilgi taleplerine de olumlu yanıt vermiyor.
Almanya'daki davada yardım olarak toplanan 41 milyon euro'nun, Türkiye'deki bazı şirketlerden alınan naylon faturalar, sahte alındı makbuzlarıyla aklandığı iddia ediliyor. Toplanan paraların bir kısmının RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın da aralarında bulunduğu kuryelerle Türkiye'ye gönderilip aklandığı öne sürülüyor.

Şüpheli işlemler
Dava dosyasına göre 16 milyon euro'nun Kanal 7'nin başındaki Zekeriya Karaman, İsmail Çelik, Harun Kapuyoldaş ve diğer Kanal 7 ile Deniz Feneri e.V. yöneticilerine gönderilmesi iddiaları da karapara aklama şüphesi taşıyan işlemler arasında yer alıyor. 

Beyaz Holding'e transfer
İddianameye göre, sanıklardan Almanya'daki derneğin başkanı Mehmet Gürhan, 2002 ile 2007 yılları arasında toplam 9 milyon 978 bin euro, son başkanı Mehmet Taşkan 2 milyon 225 bin euro ve muhasebeci Firdevsi Ermiş de 6 milyon 351 bin euro'yu bankalardan nakit olarak çekip Türkiye'ye getirdi.
Ayrıca ortakları arasında Gürhan'ın bulunduğu ve Zekeriya Karaman'ın başkanı olduğu Türkiye’deki Beyaz Holding’e 
1.8 milyon euro transfer edildi.
Bunun yanında Türkiye Deniz Feneri Derneği'ne en az 6 milyon euro aktarılması, RTÜK Başkanı Zahid Akman'a verilen ve Türkiye'de gönderilen paraların yanı sıra Şişli'de bulunan D&D Medyaforum adına toplam 63 bin 22 euro sahte fatura düzenlenmesi gibi Türkiye'de gerçekleşen birçok işlemin de incelenmesi gerekiyor.

Harekete geçebiliyor
4208 sayılı Karaparanın Aklanmasının önlenmesine Dair Kanuna göre, MASAK cumhuriyet savcılıklardan gelen soruşturma taleplerinin yanı sıra kendisi de karapara inceleme kararı alabiliyor. Kurulun ayrıca, görev alanına giren konularda uluslararası ilişkileri yürütme ve yabancı ülkelerdeki muadil kurumlarla bilgi ve belge değişimi yapabilme hakkı da bulunuyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0