MasterChef'te Hakan ve Burcu final için büyük şans yakaladı

MasterChef'te artık cicim ayları geri kaldı. Geçen hafta Tuğçe'nin elenmesinden sonra jüri üyeleri kalan yarışmacılar için gerekli uyarıları yapmaya başlamıştı. Bu hafta yavaş yavaş yarışmanın 'ikinci etabına' geçiş yaptık...

MasterChef'te Hakan ve Burcu final için büyük şans yakaladı

Uğur bu haftanın yıldızıydı

Uğur bu haftanın yıldızıydı

Bu hafta, Mavi Takım ile Kırmızı Takım kaptanlarının belirlenmesiyle başladı. Önce kaptanlık oyunu oynandı. Kazanan Uğur oldu...

Birkaç hafta önce Kerem ve Burcu gibi ciddi bir şekilde eleştirilen Uğur, haftanın en 'anahtar' yarışmacılarından biri oldu.

Rakip takımın kaptanı Murat

Rakip takımın kaptanı Murat

Uğur rakip olarak, Murat'ı seçti. Şaşırtıcı bir karar olmasa da, enteresan bir durumla sonuçlandı bu seçim. 

Biliyorsunuz son haftalarda takım kaptanı seçilen yarışmacı, takım belirlerken 2-0 avantajla başlıyor.

Uğur, ilk tercihini Burcu, ikinci tercihini Hakan'dan yana kullandı.

'Burcu feat. Kerem' bu hafta yok

'Burcu feat. Kerem' bu hafta yok

Murat ise ilk olarak Kerem'i seçti. Enteresan değil mi?

Haftalardır Burcu feat. Kerem durumunu eleştiren yarışmacılar ortalığı birbirine katmıştı adeta.

Bu hafta takımları ayrıldı.

Murat gibi bir yarışmacı Mehmet ya da Eslem yerine Kerem'i seçti. Uğur ise Hakan ve Burcu'yu seçerek şaşırttı...

Esra'nın 'Murat' mutsuzluğu

Esra'nın 'Murat' mutsuzluğu

Mavi Takım'ın kadrosu Uğur, Burcu, Hakan, Eslem ve Mehmet olurken; Murat'ın ekibi Kerem, Meltem ve Esra'dan oluştu.

Esra'nın haftalardır Murat'ın takımında olmasından ötürü yaşadığı mutsuzluğa bir halka daha eklenmesi ilginç bir seçim oldu.

Hakan-Mehmet ve Burcu-Eslem kapışmaları

Hakan-Mehmet ve Burcu-Eslem kapışmaları

Takım oyununu Mavi  kazanınca haliyle büyük avantaj elde ettiler. İki 'finalist oyunu' oynayan Mavi Takım'da önce Hakan-Mehmet çekişmesini, akabinde de Burcu-Eslem kapışmasını izledik.

Bu mücadelelerde kazananlar Hakan ve Burcu oldu.

Bu ne anlama geliyor peki? Hakan ve Burcu, finalist belirleme oyununa katılacak. Her ikisi de final için büyük şans yakaladı.

Mavi takımda geriye Uğur, Eslem ve Mehmet kaldı

Mavi takımda geriye Uğur, Eslem ve Mehmet kaldı

Bu oyunların ilk ikisi oynandı henüz. Bir sonraki bölümde üçüncü ve dördüncü finalist oyununda kazananlar belirlenecek. Tabii bu oyunlar öncesinde bir kez daha takım oyunu oynanacak.

Ve düşünün, Mavi yine kazanırsa ilginç bir tablo ortaya çıkacak. Finalist oyunu oynamaya hak kazanan Hakan ve Burcu haricinde geriye Uğur, Eslem ve Mehmet kalıyor. Bu 3 isimden 2'sinin 4'lü finalist oyununa kalmaları gayet olası.

Yarışmadaki heyecan dozu arttı

Yarışmadaki heyecan dozu arttı

Sonra ne olacak? Eleme yerine bu 4 'kazanan' kozlarını paylaşacak. Ne için? Tabii ki finalist olmaya hak kazanmak için. Final gerçekten de daha heyecanlı bir hale getirilemezdi.

Bu noktada MasterChef Türkiye ekibini tebrik etmek gerek. Yarışmadaki eleme bölümlerinin üzerine çıkabilecek bir performans, mücadele izleyebiliriz.

Eleme stresinden ziyade...

Eleme stresinden ziyade...

Gelelim işin fiskosuna... Bu hafta 'eleme stresi'nden ziyade 'finalist olma heyecanı' yaşandığı için yarışmacılar varını yoğunu ortaya koyuyor.

Kameraya oynamaktan ziyade gerçekten de yarışan, finalist olmak için elinden geleni ardına koymayan isimler görüyoruz. Bu noktada en büyük hayal kırıklığını ise Murat ve ekibi yaşadı.

Meltem her takıma lazım!

Meltem her takıma lazım!

Murat'ın ekibi zaten az kişiden oluşuyordu. Esra ve Meltem ikilisi, Kerem ve takım kaptanı Murat ne yazık ki beklentilerin altında kaldı. Kerem, Meltem ve Esra, takım oyunlarında hiç de fena performanslar sergilemiyorlar.

Evet, Kerem kaptan olduğunda çuvallıyor, Esra da uyumsuzluk olduğunda ekibini sabote edebiliyor. Ama özellikle Meltem, her takım kaptanının çalışmak isteyebileceği bir yarışmacı.

Bu hafta kazanmamalılar çünkü...

Bu hafta kazanmamalılar çünkü...

Dolayısıyla bu hafta Kırmızı Takım bir kez daha kaybederse, en çok Kerem, Meltem ve Esra için üzüleceğim. Murat'ın bireyselliği ortada olduğu için "Kendi etti, kendi buldu" diyeceğim...

Gelelim Mavi Takım'a... Evet, Hakan da Burcu da finali görmeyi hak eden yarışmacılar. Ama açıkçası Mehmet veya Eslem'in bu 4'lü oyuna -en azından bu hafta- kalmamalarını diliyorum.

"Her şeyi biliyorum" demeseler...

"Her şeyi biliyorum" demeseler...

Mehmet ve Eslem'e karşı elbette garezden ötürü değil. Sadece programın gidişatı açısından her iki ismin de şımarabileceklerini düşünüyorum.

Mehmet, "Her şeyi biliyorum" dese de, her şeyi bilmediğini herkes biliyor! Eslem desek, aşırı özgüven ve hırs barındıran bir yarışmacı.

"Hah! Uğur mu kaptan olacakmış!"

"Hah! Uğur mu kaptan olacakmış!"

Uğur kendisini takımına seçtiğinde Eslem'in tepkisini hatırlıyor musunuz bu bölümde? Eslem, "Hah! Uğur mu kaptan olacakmış!" diye küçümser tavırlara büründü. Bu sizce de fazla ergence ve çocuksu bir tepki değil mi?

Ya da Mehmet'in her bölümde eksiğini kamufle edip sürekli "En iyi et yemeğini ben yaparım"ı milyon kez tekrarlamasından sıkılmadık mı?

Keşke daha sakin olabilseler

Keşke daha sakin olabilseler

Konu et yemekleri değil ki sadece, MasterChef... Ve MasterChef olmak da bir duruş gerektiriyor her şeyden önce... Kerem, Esra, Meltem, Burcu, Uğur hatta Hakan...

Bu isimlerin her biri MasterChef olmanın gerektirdiği olgunluk, özgüven ve sakinlikte. Kendilerini birilerine ispat etmeye çalışmaktan ziyade gerçekten 'en iyi' olmak istiyorlar.

En azından ekrana yansıyan bu. Rol yapıyorlarsa bile şahaneler. Mehmet, Murat ve Eslem de daha sakin olabilse onlar da iddialı olacaklar. Özellikle Murat'ın bu haliyle finale kalması zor... Umarım en yakın zamanda fark ederler...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak