MasterChef'ten kim elendi? Kerem, MasterChef tarihine nasıl geçti?

MasterChef'te pazartesi günü bol bol aksiyon ve gözyaşı izledik. Sessizliğiyle tanıdığımız, sevdiğimiz Tuğçe'nin "Ben etkisiz eleman değilim!!11birçokbir" şeklindeki isyanı hepimizi şaşırttı. Ancak asıl bomba salı günkü bölümde yaşandı. Çünkü bu hafta Mavi Takım'ın kaptanı Kerem zor bir karar verdi ve olanlar oldu...

MasterChef'ten kim elendi? Kerem, MasterChef tarihine nasıl geçti?

Özeleştirisini de yaptı

Özeleştirisini de yaptı

Bu hafta Kerem, Mavi Takım'ın kaptanı olmayı başardı. Ancak bir takım kaptanı olmanın gerektirdiği ustalığı -en azından bu hafta- sergileyemedi. 

Kerem, özeleştirisini de yaptı ve dedi ki, "Tamam, kabul ediyorum, ben bu hafta iyi bir takım kaptanı olamadım."  

Tuğçe ve Özlem zaten potadaydı

Tuğçe ve Özlem zaten potadaydı

İlk oyunu Kırmızı Takım kazandığında, gözyaşları ve isyanıyla bir anda eMo şarkıcısına ya da bir Green Day hayranına dönüşen Tuğçe ile yarışmaya henüz yeni dahil olan blogger Özlem elemeye kalmıştı.


Mavi Takım, bütün umutlarını bir sonraki oyuna sakladı. Ancak yine değişen bir şey olmadı.

Mavi Takım yine kaybetti

Mavi Takım yine kaybetti

Çünkü Mavi Takım, Kerem'in kaptanlığında bir kez daha yenilgiye uğradı. Hem de kötü bir performansla... Hal böyle olunca, Özlem ve Tuğçe'nin rakipleri bir kez daha kendi takımlarından çıktı.

Ve MasterChef tarihinin, en azından 2018 versiyonunun en bomba 'eleme adayı belirleme süreci' yaşandı...

"Bu mu iddia? Bu mu yemek?"

"Bu mu iddia? Bu mu yemek?"

Tabii bundan önce dokunulmazlık oyunu oynandı. En bomba olay yarışma boyunca iddiasını ortaya koyan ve her iki lafından biri 'iddia' olan Uğur'un yemeğinin beğenilmemesiydi.

Mehmet Şef öyle bir yüklendi ki Uğur'a, "Bu mu iddia? Bu mu yemek?" diye, Uğur gibi sinir bozucu umursamazlıktaki bir yarışmacının gözünden yaşlar süzüldü!

Esra bir kez daha dokunulmazlığı kazandı

Esra bir kez daha dokunulmazlığı kazandı

Meltem, Burcu, Kerem, Uğur ve Esra arasındaki dokunulmazlık yarışında son ikiye kalan Burcu ve Esra oldu. Ve Esra bir kez daha dokunulmaz olmayı başardı.

Esra'nın dokunulmazlığı, onu elenme adayı olarak seçilmekten de kurtarmış oldu.

Dokunulmaz olmasaydı, muhtemelen arkadaşları onun adını verecekti,. Yani Esra'ya dokunulmazlık epey yaradı.

Burcu topu Kerem'e attı

Burcu topu Kerem'e attı

Eleme adayları belirlenirken ortam gerildi. Uğur'un adı herkes tarafından söylendi. Burcu'ya ise 1 oy çıktı. Kerem ve Meltem arasındaki rekabette söz hakkı son isme, yani Burcu'ya geçince işler karıştı.

Teknik olarak baktığımızda Burcu ve Kerem'in yarışmada iyi anlaştığını, hem arkadaşları hem de jüri biliyor. Keza izleyiciler de!

Meltem'e 'tatlı' övgüsü

Meltem'e 'tatlı' övgüsü

Burcu, şaşırtmayarak ilk oyu Uğur için kullandı ve Uğur elemeye kaldı. İkinci oyunu ise şaşırtarak -ve kesinlikle doğru, adaletli bir karar vererek- Kerem'den yana kullandı.

Pastacı ve tatlıcı olmasına rağmen takım oyununda tatlıyı Meltem'e emanet ettiğini, Meltem'in kendisinden bile daha iyi bir tatlı ortaya koyduğunu söyledi.

Ego? Bulunamadı!

Ego? Bulunamadı!

Yarışmanın ilk haftalarında Burcu'ya "Tatlıcıdan MasterChef mi olur?" denildi. Tıpkı Mehmet'e "Kebapçıdan MasterChef mi olur?" denilmesi gibi. Ama Burcu ne yaptı?

Gitti, belki de yarışmadaki en yakın arkadaşı ve en yakın rakibini potaya soktu. "Meltem benden bile daha iyi bir tatlı yaptı" diye egosuz bir itirafta bulundu. Ve Burcu'nun seçimini Kerem de olgunlukla karşıladı.

'Sophie'nin Seçimi' gibi oldu

'Sophie'nin Seçimi' gibi oldu

Burcu, "Son kararı Kerem sen ver istedim" diye düşündü. Kerem de Burcu'nun mesajını anladı. Her ne kadar önce "Yapma Burcu, bana bırakma" dese de, son karar takım kaptanına, yani kendisine kaldı.

Ve işte o andan sonra 30 saniye boyunca Kerem'in nasıl bir karar vereceğini bekledik. Meltem'le eşit oy toplayan Kerem, ya kendini ya da Meltem'i elemeye bırakacaktı.

Meryl Streep'in başrolde oynadığı 'Sophie'nin seçimi' gibi 'Kerem'in Seçimi'ne dönüştü ortam...

"Adaletli olmam gerekiyor"

"Adaletli olmam gerekiyor"

Ve sonunda Kerem, o zor kararını "Eğer Meltem'i elemeye yollarsam içim rahat etmez. Meltem takım oyununda iyiydi. Ben, takım kaptanlığının hakkını veremedim. Benim elemeye kalmam lazım" diyerek duyurdu.

Ki yarışmanın gelmiş geçmiş en önemli kararlarından biriydi. Burcu'nun topu Kerem'e bırakması ve Kerem'in "Adaletli olmam gerekiyor" diyerek kendini eleme potasına sokması... İzleyicilerin gönlünü fethetti!

Elenmeyi geçin, adam kahraman oldu

Elenmeyi geçin, adam kahraman oldu

Evet, Kerem'in 2-0'lık mağlubiyeti kabullenmesi gerekiyordu ve kabullendi de. Böylelikle eleme adayları Kerem, Uğur, Tuğçe ve Özlem oldu.

Eleme oyununda yemeği en çok beğenilen isim Kerem oldu. Düşünün Kerem'in mutluluğunu.

"Ne yani, kahraman olmak için mi bu riske girdi?" diyebilirsiniz. Evet bu riski göze aldı Kerem. Ucunda elenmek de vardı. Ama ilk o paçayı kurtardı. Elenmeyi geçin, adam kahraman oldu!

Kerem ve Tuğçe'ye sevindiler ama...

Kerem ve Tuğçe'ye sevindiler ama...

Daha sonra Tuğçe elenmekten kurtuldu. Ve daha sonra da Uğur...

Biliyorsunuz, elenmekten kurtulan derhal arkadaşlarının yanına, odaya geçiyor. Ve odanın kapısı açıldığında dönen yarışmacıyla halaylar çekiliyor, zıplanılıyor, mutluluk seli yaşanıyor.

Gerek Kerem'de, gerekse Tuğçe'de bu atmosferi gördük. Ama...

Uğur'a sadece Esra ve Eslem sarıldı

Uğur'a sadece Esra ve Eslem sarıldı

Elenmekten kurtulan üçüncü ve son isim olan Uğur için bunu göremedik. "Ayıp olmasın diye..." kontenjanından sadece Esra ve Eslem tebrik etti Uğur'u.

Diğer isimler Özlem'in gidişine üzüldü. Uğur'un elenmemesine de keza. Sosyal medyadaki yorumlarda da Uğur'un yarattığı antipati gözle görünür bir halde.

Özlem yarışmaya renk kattı

Özlem yarışmaya renk kattı

Özlem her ne kadar yarışmaya yeni katılsa da enerjisiyle ve pozitifliğiyle kendisini kabul ettirmeyi başarmıştı. Ama olmadı.

Bir blogger'ın da bu yarışmada mevcut olabileceğini ve güzel izler bırakabileceğini kanıtlamış oldu Özlem.

Uğur için de bu hafta adeta bir 'uyarı'ydı. Artık çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Bu haftanın hem kaybedeni hem de kazananı

Bu haftanın hem kaybedeni hem de kazananı

Ancak bu haftanın yıldızı Kerem'di. Aynı zamanda hem kaybedeni hem de kazananı oldu... Takım kaptanı olur olmaz ilk Burcu'yu seçti. Burcu'yla aynı takımda buluştular ama olmadı, kaybettiler.

Ama yine de unutulmaz bir 'adalet' dersi verdiler herkese. "İyi olan kazansın, adaletli seçimler yapalım" dediler ve seyircinin gönlünü kazandılar.

Finale net kalır...

Finale net kalır...

Özellikle Kerem, bu haftaki kahramanlığıyla yarışmadaki iddiasını ortaya koymuş oldu. Kerem, alır, yürür. Rahatlıkla finale kadar gider, hatta MasterChef bile olabilir.

Ha elense bile, yarışmadaki bu seçimi asla unutulmayacak. Sonuçta tabii ki iyi olalım, doğru olalım, yaptıklarımızın arkasında duralım. Ama daha da önemlisi adaletli olalım...

Hatanı kabul ettiğin ve adaletlice davrandığın için teşekkürler Kerem...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak