MasterChef Türkiye ilk bölümleriyle beklentiyi karşıladı mı?

MasterChef Türkiye macerası yeniden TV8 ekranlarında başladı. Peki MasterChef Türkiye ilk bölümlerinde beklentiyi karşıladı mı? MasterChef Türkiye'de elenen isim kim oldu?  

MasterChef Türkiye ilk bölümleriyle beklentiyi karşıladı mı?

MasterChef Türkiye başladı

MasterChef Türkiye maratonu birkaç yıl aradan sonra bu defa TV8 ekranlarında başladı. Somer Sivrioğlu, Hazer Amani ve Mehmet Yalçınkaya'nın sunduğu MasterChef Türkiye'nin birinci ve ikinci bölümleri geçtiğimiz bu hafta sonu yayınlandı.

İlk olarak 30 yarışmacı, ilk 14'e kalabilmek adına birbiriyle mücadele etti. 16'sı bu mücadeleden mağlup ayrıldı. 

Jürilerin Jedi Master ve Sprinter Usta tavırları izlenmeye değerdi.

MasterChef Türkiye'nin ilk yarışmasında kazanan kim oldu?

MasterChef Türkiye jürisi, ilk 14'e girmeyi başaran yarışmacılardan anjelik eriği kullanarak bir yemek yapmalarını istedi ve kazanan kişinin 7'şer kişilik iki takımından birinin kaptanı olacağını söyledi. Kısıtlı süre içerisinde ne yemek yapacağını düşünen yarışmacılar markete hücum etti.

Yarışmacılar yemeklerini yapmaya başladı. Yemekteyiz'den de aşina olduğumuz aşçı Murat, diğer yarışmacıların şatafatlı yemek tariflerinin aksine meyve tabağı hazırladı ve gerekçesini, "Diğer yarışmacıları daha ilk haftadan korkutmak istemiyorum" diye açıkladı. 

Yarışma boyunca sürekli konuşarak rakiplerini etkilemeye çalışan Murat'ın troll mü yoksa gerçek mi olduğu anlaşılamadı.

Süre doldu ve yarışmacılar yemeklerini jüriye sundu. Meltem ilk yarışmanın kazananı oldu. Meltem böylece 7'şer kişilik iki ekipten ilkinin kaptanı oldu ve rakip takımın kaptanını belirme fırsatı elde etti. Meltem, Murat'ı seçti ve asıl yaygara bundan sonra başladı.

MasterChef Türkiye'nin ilk takım oyunu nasıl geçti?

Çok sayıda yarışmacı Murat'la aynı takımda olmak istemediğini söylese de bu konuda herhangi bir itiraz hakları da yoktu. 

İtirazlar, ses yükseltmeleri ve gerginliklerin ardından takım oyunu başladı. Her takımdan üç çeşit yemek istendi. Mavi takımın kaptanı Meltem ve Ezgi arasında tatlı krizi yaşandı. Kırmızı takımda da Uğur ve Tuğçe'nin Murat'a karşı olumsuz tavırları dikkat çekti. İkili yemek yapmak yerine sürekli olumsuzluklara odaklandı. Tabii Murat da takım oyunu boyunca çeşitli muziplikler yaptı.

MasterChef Türkiye'nin ilk bölümünde kimler elenme adayı oldu?

Ummadık taş baş yardı ve ilk oyunu Murat'ın liderliğindeki kırmızı takım kazandı. Mavi takım dokunulmazlık yarışmasına gitti ve dokunulmazlığı 19 yaşındaki Hakan kazandı. Hakan'ın dokunulmazlık zaferi, yaşına ve tecrübesine güvenenleri ters köşe yaptırdı. Oylama sonucu Ezgi ve Umut eleme turuna gönderilen isimler oldu. İlk bölüm böylece sona erdi.

MasterChef Türkiye'de ikinci takım yarışını kim kazandı?

Ertesi akşam MasterChef Türkiye, ikinci bölümü ile izleyicinin karşısına itfaiye ekipleri ile çıktı. Meltem ve Murat'ın liderliğindeki ekiplerden itfaiyeciler için üç çeşit yemek yapmaları istendi. Gerginlikler yine sürdü. Yarışmada en dikkat çeken detay, Uğur'un kendisinden yaşça büyük Mehmet'e gereksiz ve aşırı yükselmesiydi. Yarışma bitti, itfaiyeciler yemekleri tattı ve oylarını kullandı.

MasterChef Türkiye'de kim elendi?

İtfaiyeciler için düzenlenen yemek yarışmasının galibi 8-5 yine Murat'ın liderliğindeki kırmızı takım oldu. Mavi ekipte yarışan ve eleme potasında olan Ezgi ve Umut dışındaki herkes tekrar dokunulmazlık için yarıştı. Dokunulmazlığı bu defa Meltem kazandı. Oylama sonucu Kerem ve Ercan, eleme potasına kalan diğer iki isim oldu. Dörtlü arasında yapılan eleme turunda elenen isim Ercan oldu. 

MasterChef Türkiye ilk iki bölümde beklentiyi karşıladı mı?

İnternette yapılan yorumlar daha önce Show TV'de yayınlanan versiyonunun daha profesyonel olduğu ve TV8'deki formatın Yemekteyiz yarışmacıları temelinde kurulduğu yönünde. Bazıları Murat'ın yarışmaya alınmasının sebebinin reyting kaygısı olduğunu dillendirse de, bana göre Murat, MasterChef Türkiye yarışmasına farklı bir hava katıyor. Her reality şov gibi MasterChef Türkiye'de de izlenirliliği artırmak ve seyirciyi şaşırtmak için Murat gibi öngörülemez yarışmacılara ihtiyaç vardır. 

Bazıları ise bir önceki yarışmayı jürinin değil Öykü Serter'in sunduğu ve Serter'in yokluğununu hissedildiğini söylüyor. Fakat bu detay benim gözüme pek çarpmadı.

Asabi Batuhaf Piatti Şef'in yokluğu bana göre en çok hissedilen detaydı. 

MasterChef Türkiye'nin ilk iki bölümü reytingleri nasıl?

1 Eylül Cumartesi günü MasterChef Türkiye, AB grubu reytingte ikinci, ABC1 grubu reytingte üçüncü ve totalde onuncu oldu. 2 Eylül Pazar günü MasterChef Türkiye, AB reytingte dördüncü, ABC1 reytingte üçüncü ve totalde yedinci oldu. Bu rakamlarla gelecek için ümit vaat ettiğini söyleyebiliriz. 

Şu an için hafta sonları yayınlanan ve toplamda 3 ay sürecek MasterChef Türkiye yarışmasının seyri bakalım nasıl olacak?

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 
 

Bu makaleye ifade bırak