Mavi Balina oyununun yazılımcısı yakalandı

İlk olarak 2015 yılında Rusya'da ortaya çıkan ve dünya genelinde 130 kişiyi intihara sürükleyerek öldüren Mavi Balina oyununun yazılımcısı Nikita Nearonov yakalandı. 

Mavi Balina oyununun yazılımcısı yakalandı

Son dönemde ebeveynlerin belki de en büyük korkusu, çocuklarının Mavi Balina ve benzeri oyunları oynuyor olması ihtimali. Mavi Balina oyununu oynayan kişilerden birçoğu şiddet içeren 50 görevi tamamlaması isteniyor. 50 görevin 50 gün sürdüğü Mavi Balina'da oyunculara kol ve bacaklarını hafif şekilde kesmeleri, bir süre kimseyle konuşmamaları ve 50 günün sonunda da yüksekten atlayarak veya kendini asarak intihar etmesi görevleri veriliyor.

Mavi Balina oyununun kurucusu Philipp Budeikin, 2017 yılında 16 kişiyi intihara sürüklemekten dolayı yargılanarak 3 yıl hapis cezası almıştı. Oyunun kurucusu Budeikin'in hapse atılmasına rağmen oyunun hala intihara sürüklediği anlaşıldı ve oyunun bir başka yöneticisi olan Iya Sidorov da tutuklandı.

Sidorov'un da tutuklanmasıan rağmen Mavi Balina oyunu talimatları sona ermedi. Polis, talimatları gönderen kişinin 22 yaşındaki yazılımcı Nikita Nearonov olduğunu tespit etti ve Nearonov'u yakaladı.

Yürütülen soruşturmada Nearonov'un 10 kişinin intiharına sebep olduğu ve 40 kişilik bir grupla da Mavi Balina oyunu temalı bir toplantı yaptığı bilgilerine ulaşıldı.

Ölüme sürükleyen Mavi Balina benzeri Mariam oyunu nedir?

Polisin aktardığı bilgilere göre Nearonov son derece iyi bir aileden geliyor ve Rusya'nın başkenti Moskova'da yüksek maaşla finans uzmanı olarak çalışıyor.

Polis, Nearonov'un Rusya'da son derece popüler olan sosyal medya kanalları VK ve Telegram üzerinden çocuklara ulaştığını belirledi.

Mavi Balina oyununa sekte vurulması adına son derece iyi bir adım olarak nitelendirebileceğimiz bu tutuklama yine de oyun sebepli intiharların önüne geçip geçmeyeceği şu an için kestirilemiyor.

Mavi Balina oyunu tarayıcı tabanlı olmadığı için denetlenemiyor. Türkiye'de de Mavi Balina oyunu oynadığı için intihar eden çocuk vakaları yaşandı. Bu sebeple çocukların internette neler yaptığına mutlaka göz gezdirin. Aksi taktirde her şey için çok geç olabilir.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

 

Bu makaleye ifade bırak