15.03.2019 01:30 | Son Güncelleme:
Nevsal Elevli / Londra

May anlaşmasını yeniden oylatacak

İngiltere’nin Brexit süreci belirsizliğini korurken, Başbakan Theresa May’in, AB ile yaptığı ve iki kez reddedilen anlaşmayı tekrar parlamentonun onayına sunmayı düşündüğü bildiriliyor...

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) resmi olarak çıkması öngörülen tarih yaklaşırken, AB’den ayrılma sürecinin (Brexit) parlamentosu, Başbakan Theresa May’in Brexit’i erteleme teklifini kabul etti. Brexit anlaşmasını iki kez reddeden, İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına da karşı çıkan parlamento, son olarak ertelemeye ilişkin önergeyi 412’ye karşı 202 oyla kabul etti. Normal takvime göre 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit’in ertelenmesi, AB üyesi diğer 27 ülkenin tümünün onay vermesi gerekiyor.

Brexit sürecindeki tıkanıklığın giderilmesi amacıyla, İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda süren üç günlük oylama maratonu, dün sona erdi. Salı günü İngiltere ile AB arasındaki Brexit anlaşmasını ikinci kez reddeden parlamento, çarşamba günüyse “anlaşmasız Brexit”e karşı çıkmıştı. Dün akşam kabul edilen önergeyse Brexit anlaşmasının 20 Mart Çarşamba gününe kadar İngiltere Parlamentosu tarafından onaylanması halinde, Brexit’in, bir defa için 30 Haziran’a kadar ertelenmesinin talep edilmesini öngörüyor. Parlamentosu şayet anlaşmayı Çarşamba gününe kadar onaylamazsa, AB liderleri, Perşembe günü başlayacak zirvelerinde İngiltere’den Brexit’in neden ertelendiğiyle ilgili net bir açıklama istemeleri gerekecek. 

Uzun erteleme

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, dün akşamki oylama öncesinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer İngiltere, Brexit stratejisini yeniden düşünmek ve bu konuda bir uzlaşmaya varmak istiyorsa, Konsey toplantısında 27 üye ülkeye uzun bir erteleme süreci başlatılması çağrısında bulunacağım” dedi. Ancak AB, bunun için çok fazla seçenek sunmak ve uzun erteleme dolayısıyla bedel ödemek istemiyor. May hükümetiyse, kısa bir ertelemeyle Brexit sürecinin daha önce öngörüldüğü şekilde rayına girebileceğini savunuyor. 

Bununla birlikte İngiltere Başbakanı May’in, AB ile yaptığı ve iki kez reddedilen anlaşmayı tekrar İngiliz parlamenterlerin onayına sunmak istediği konuşuluyor. Uzun süreli ertelemenin ülkeye yarar sağlamayacağını ve parlamentonun bir anlaşmaya varması gerektiğini belirten May’in, bu nedenle daha önce reddedilen anlaşmayı önümüzdeki hafta bir kez daha milletvekillerinin onayına sunma kararı aldığı bildirildi. Nitekim May, “Milletvekilleri, Brexit’in uzun süre ertelenmesi riskini almak istemiyorlarsa, anlaşmayı onaylamalı” diyerek ısrarını sürdürüyor. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0