11.01.2019 08:15 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

May, Brexit çıkmazında

Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının İngiliz parlamentosundan ‘Evet’ oyu alması oldukça zor görünürken, ülkede erken seçim çağrıları daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile Brexit konusunda vardığı anlaşmanın kaderi 15 Ocak’ta parlamentoda yapılacak oylamada belli olacak. Ancak İngiliz parlamentosunda bu hafta yaşananlar, daha önce kabul oyu alma ihtimali olmaması nedeniyle Başbakan Theresa May tarafından oylanması ertelenen anlaşmanın, daha iyi bir sonuç alamayacağını gösteriyor. Anlaşmanın meclisten geçme ihtimali gitgide düşerken, İngiliz basını, Başbakan May’in Brexit üzerindeki kontrolünü yitirdiğini yazdı.

Avam Kamarası’nda 297’ye karşı 308 oyla kabul edilen son önerge, Parlamento’nun salı günü yapılacak oylamada Brexit anlaşmasını reddetmesi halinde, hükümetin 3 gün içinde yeni planlarını açıklamasını öngörüyor. Bu da, ikinci referandum gibi alternatiflerin önünün açılabilmesi demek. Öte yandan bu oylamaya izin veren Avam Kamarası Başkanı John Bercow da eleştirilerin odağında. Oylama nedeniyle Başbakan May’in otoritesinin iyice zayıfladığı görüşü hakim. 

Seçim çağrısı

Anlaşmanın tam bir çıkmaza girmesinin ardından ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, dün genel seçim çağrısını yineledi. Corbyn yaptığı açıklamada, kendileri için erken seçimin yeni bir referandum seçeneğinden daha ön planda olduğunu duyurdu. Partisinin May’in Brexit anlaşmasına ‘Hayır’ oyu vereceğini yineleyen Corbyn, parlamentodan da bu yönde bir sonuç çıkması durumunda erken seçime gidilmesi gerektiğini belirtti. Corbyn, “Eğer erken seçim için koşullar sağlanamazsa tüm seçenekleri masada tutarız. Buna yeni referandum da dahil” dedi. Corbyn buna karşın ‘erken seçimin öncelik olması gerektiğini’ savundu ve bunun ‘en pratik ve en demokratik seçenek’ olduğunu ifade etti. 

Bununla birlikte, Başbakan Theresa May’in de anlaşmanın Parlamento’dan geçebilmesi için çalışmaları sürüyor. May’in bazı İşçi Partisi milletvekillerini anlaşmaya ‘Evet’ oyu vermeleri adına ikna etmek için büyük çaba sarf ettiği ifade ediliyor. May, anlaşmaya destek bulmak adına ülkedeki işçi haklarını artırma yönünde bir adım atmayı planlarken, İşçi Partisi’ndeki Brexit yanlısı milletvekillerini de bu adımla kendi cephesine çekmeye çalışacak. 

İşçi Partisi’ndeki Brexit yanlısı John Mann tarafından sunulan yasa değişikliği önerisinin hükümet tarafından ciddi biçimde değerlendirildiği ifade ediliyor. Parti lideri Corbyn ise Mann tarafından sunulan önergeyi işçi haklarını garanti etmediği gerekçesiyle desteklemiyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0