McAfee, kripto para cüzdanı güvenliği konusunda meydan okuyor

Kripto paranın gelecekte yaygın kullanılıp kullanılmayacağı hala tartışma konusu. Özellikle güvenlik açığı konusunda endişeli olanlar kripto para kullanmayı hiç düşünmüyor bile. ABD merkezli antivirüs ve bilgisayar güvenliği yazılımları üreticisi McAfee, düzenlediği yarışmayla güvenlik konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor.

McAfee, kripto para cüzdanı güvenliği konusunda meydan okuyor

Hacker'lar buyursun gelsin

Hacker'lar buyursun gelsin

McAfee, 'dünyanın en güvenli kripto para cüzdanı' olarak tanımladığı Bitfi'yi teste sunmak için yarışma düzenliyor. İsteyen herkesin başvurabileceği yarışmanın katılım bedeli 50 dolar. 50 doları kripto cüzdana yatırdıktan sonra hack yöntemiyle geri alabilen bir bilgisayar korsanı (ya da uzmanı) olursa, hem sistemin güvenlik açığını bulmuş olacak hem de McAfee hack'lemeyi başaran herkes 100'er bin dolar ödül kazanacak.

Hack'leyen çıkmazsa ne olur?

Hack'leyen çıkmazsa ne olur?

McAfee'nin Bitfi'sini hack'leyen biri çıkmazsa güvenlik sisteminin başarısı kanıtlanmış olacak. McAfee de haklı olarak tüm dünyanın önünde "Bizi hack'leyecek babayiğit çıkmadı" diyebilecek.

Böylece kripto para cüzdanı kullanmak isteyenler için McAfee iyi bir reklam yapmış olacak.

Akıllı bir hacker bu yarışmaya katılır mı?

Akıllı bir hacker bu yarışmaya katılır mı?

McAfee'nin bu reklam kokan girişimi bir kenara, işinin ehli bir hacker 100 bin dolar için güvenlik şirketinin yazılımını hack'ler mi? Sistemin açığını bulan biri muhtemelen çok sayıda kullanıcının bu yazılımı kullanmasını bekler ve toplu bir hack işlemiyle milyon dolarları ele geçirebilir.

Kripto paraya asla güvenmeyecek bir kesim var

Kripto paraya asla güvenmeyecek bir kesim var

Kripto paranın şifrelenme ve saklanma yöntemlerine aşina olmayan birini buna ikna etmek deveye hendek atlatmaktan zor. Bu nedenle bilgisayar sistemleri ve siber güvenlikle ilgili olmayan insanların kripto para cüzdanı kullanmasını beklemek hata olur.

Kripto para asla çok geniş kitleler tarafından tercih edilmeyecek. Muhtemelen sadece azınlık kesimin kullanacağı bir yöntem olarak kalacak.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak