Eğitim

Eğitim

12.05.2014 - 16:18 | Son Güncelleme: 12.05.2014-16:21

MEB'den öğrencilere 'dijital' ders takviyesi

MEB, eğitimin kalitesini yükseltmek amacıyla yenilikçi teknoloji uygulamalarından biri olan "videolu eğitimi" hayata geçirdi.

Sitene Ekle
MEB'den öğrencilere 'dijital' ders takviyesi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimin  kalitesini yükseltmek amacıyla yenilikçi teknoloji uygulamalarından biri olan  "videolu eğitimi" hayata geçirdi. MEB-Khan Academy Türkçe işbirliği kapsamında  ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin özellikle sayısal derslerine takviye  amacıyla iki bine yakın eğitici videoyu bakanlığın eğitim bilişim ağı sitesinde  yayınlanmaya başladı. 
 
 
Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, 8-10 dakikalık videolarda,  öğrencilere zor gelen sayısal dersler, akıcı ve anlaşılır bir dille anlatılıyor. Videolar interaktif alıştırma, uygulamalı egzersizler, analizler ve yazılılar da  içeriyor 
 
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB ve Khan Academy'ye ait  videoların Türkçe'ye çevrilmesi çalışmalarını yürüten Bilimsel ve Teknik  Yayınları Çeviri Vakfı arasında işbirliği protokolü geçen yıl imzalandı.  Protokol, Vakıf tarafından yayımlama hakkına sahip dijital eğitim içeriklerini  FATİH projesi kapsamında kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı'nda yayımlanmasını  ve kullanıcıların bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanmasını içeriyor. 
 
Bakanlık ve Vakıf arasında protokolün imzalanmasının ardından  öğrencilere dijital içerik sağlayan videolar, bakanlığın resmi web portalı  "eba.gov.tr" adresinde yayımlanmaya başladı. Türkiye, dünyada her ay 10 milyon  öğrenci ve 350 bin öğretmenin faydalandığı Khan Academy içeriklerinin  İngilizce'den sonra anadilde yayımlandığı ilk üç ülke arasında yer aldı. 
 
28 dile çevrilen ve 200 ülkede kullanılan Khan Academy eğitimlerine,  Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı'nın çatısı altında faaliyet gösteren  Khan Academy Türkçe'nin sitesi www.khanacademy.org.tr ve www.eba.gov.tr  adreslerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. 
 
Bugüne kadar 5 binin üzerindeki İngilizce video içeriğinden iki binden  fazlası gönüllü çevirmenler tarafından Türkçe'ye çevrildi. Vakıf ayrıca, bu  videoların görsel unsurlarını da Türkçe'ye dönüştürdü, böylece videolar Türk  öğrencilerin anlayabileceği bir teknikle yeniden hazırlandı. 
 
Bakanlık yetkilileri, Khan Academy'den videoları okul müfredatına  uygun şekilde sınıf sınıf ayrılmasını talep etti. Bu doğrultuda videolar,  öğrencilerin kendi sınıflarının müfredatına göre sırasıyla izleyebileceği bir  teknikte hazırlandı. 
 
Yetişkinler de merak ettiklerini internetten öğrenecek 
Bakanlık ayrıca Khan Academy yetişkin eğitimlerinden yararlanmak için  yeni bir proje daha başlattı. Buna göre, okuldan mezuniyetinin ardından  bilgilerini tazelemek isteyen, başka meslekler konusunda merak edilenleri  öğrenmek isteyenler, kısa ve anlaşılır bir dille hazırlanmış videolardan bilgi  sahibi olabilecekler. 
 
Bakanlık bu çalışmayla, hızlı ilerleyen teknolojik gelişmelere uyarak,  mezunların eskiyen bilgilerini sürekli güncelleyebilecekleri dijital bir portal  oluşturmayı hedefliyor. Bakanlık, böylece saç kurutma makinesinin devrelerinin  incelenmesinden suyun damıtılmasını anlatan videoya kadar hayata dair hemen her  alanda bilgi sahibi olunabilecek bir ortamı kullanıcılarla buluşturmayı  hedefliyor. 
 
Dersler öğrencinin hızına göre işleniyor 
AA muhabirine bilgi veren Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal,  aritmetikten fiziğe, finanstan tıp bilimine 5 binden fazla kişiselleştirilmiş  eğitim anlayışıyla hazırlanan videonun yanı sıra interaktif alıştırmaların da  kısa süre içerisinde Türkçe olarak hizmete sunulacağını anlattı. 
 
Khan Academy'nin önemli bir bireysel öğrenim kaynağı ve sınıflarda  kullanılan bir eğitim aracı olduğunu vurgulayan Köksal, ücretsiz kullanımıyla  herkese eğitimde fırsat eşitliği sağladığını söyledi. 
 
Kişiye özel öğrenim içerikleriyle öğrencilerin kendilerini  geliştirebileceğini, ders çalışabileceğini, sınava hazırlanabileceğini dile  getiren Köksal, şöyle konuştu: 
 
"Khan Academy, sınıfı tersine çeviriyor. Khan Academy ile ders işlenen  pek çok sınıfta öğrenciler artık sınıfa gitmeden önce konuları Khan Academy ile  öğreniyor, sınıfta ise öğretmenlerle birebir vakit geçirmek ve birlikte soru  çözmek için daha çok zaman buluyorlar. Khan Academy, herkese dersleri kendi  hızında takip etme şansı ve bunun sonucunda kişiselleştirilmiş bir öğrenim  deneyimi sunuyor. 
 
Khan Academy sistemiyle öğrenenler bir konuda uzmanlaşmadan bir  sonraki konuya geçemiyor, sistem her kullanıcının bilgi seviyesini gelişmiş  tespit algoritmaları sayesinde teşhis ediyor ve bilgi haritası üzerinden  kendilerine uygun konulara yönlendiriyor. Ayrıca, gerçek zamanlı istatistik  verileriyle öğretmenler ve veliler öğrencilerin gelişimini takip edebiliyorlar.  Khan Academy sisteminde bulunan bu gelişmiş özelliklerin tamamının Türkçe  platformunda da sunulması için gerekli çalışmalar hızla sürdürülüyor." 
 
Khan Academy'de yer alan İngilizce eğitim videolarının Khan Academy  Türkçe'nin gönüllü çevirmenleri tarafından tercüme edildiğini belirten Köksal,  aralarında öğrenciler, öğretmenler ve alanlarında uzman profesyonellerin de  bulunduğu gönüllü çeviri takımının sistematik olarak Türkçe'leştirdiği eğitim  içeriklerinin Khan Academy Türkiye ekibi tarafından videoya dönüştürüldüğünü ve  bakanlığın web portalının yanı sıra www.khanacademy.org.tr internet sitesinde  yayımlandığını bildirdi. 
 
Ses ve seslendirme sanatçılarının da projeye katkı sağladıklarını dile  getiren Köksal, Khan Academy Türkçe'nin ayrıca işitme ve görme engelli öğrenciler  için de altyazı ve mobil uygulamalar üzerinden sesli ders anlatımı ile destek  verdiğini söyledi. 
 
Khan Academy 
Son iki yıl içerisinde, Khan Academy üzerinden dünya genelinde 380  milyon ders videosu izlendi, 2 milyar egzersiz yapıldı. Ayda 10 milyon kullanıcı  Khan Academy'den faydalanıyor ve her gün 4 milyon egzersiz yapılıyor. Khan  Academy temel seviye matematikten üniversite seviyesi biyoloji ve sanat tarihi  gibi geniş bir yelpazede eğitim materyali sunuyor. 
 
Khan Academy Türkçe, Khan Academy'nin uluslararası yayılım sürecinde  ilk iştiraki oldu ve İngilizce'den sonra İspanyolca ve Portekizce ile birlikte  çevrilen ilk 3 dilden biri Türkçe oldu. 
 
Khan Academy Türkçe, bugüne kadar 1 milyon 250 bin ders verdi. Khan  Academy Türkçe, STFA vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı  tarafından finanse ediliyor ve Türkçe'leştirilmiş derslerin sayısı gönüllülerin  destekleriyle her geçen gün artıyor ve Khan Academy Türkçe'nin kullanımı her gün  yeni birey, öğrenci, öğretmen ve okulların kullanımıyla yaygınlaşıyor. 
 
 
 

Yetenekli çocukları keşfetmek için bunlara dikkat!


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX