Eğitim

25.02.2011 - 11:05 | Son Güncelleme: 25.02.2011-11:08

MEB'in ders kitapları yönetmeliğinde değişiklik

"Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sitene Ekle
MEB'in ders kitapları yönetmeliğinde değişiklik

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikte, "Yayınevi" ile ilgili yapılan tanım, "Ders kitabı üreten, tüzel kişiliğe sahip herhangi bir meslek odasına kayıtlı ve bu yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan yayıncılık faaliyetinde bulunan kuruluşlar" şeklinde değiştirildi. Daha önceki yönetmelikte, "tüzel kişiliğe sahip ticaret odalarına kayıtlı" ibaresi yer alıyordu.

Öğretimi yabancı dilde yapılan derslere ait taslak ders kitapları, alanında yabancı dilde öğretim yapan yükseköğretim kurumlarının lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun, kariyeri en az doktora düzeyinde bulunan alan uzmanı veya uzmanları ya da bunlardan birisi dersin alanında, diğeri ise yabancı dil alanında ders kitabı yazma niteliği olan en az iki uzman tarafından yazılacak.

Kurul kararıyla ders kitabı olarak kabul edilen ve okutulma süresi devam eden ders kitapları, alanında yabancı dilde öğretim yapan yükseköğretim kurumlarının lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun veya alanında en az doktora düzeyinde kariyeri bulunan ya da söz konusu yabancı dilde lisans düzeyinde eğitim görmüş uzman veya uzmanlarca tercüme edilerek Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı’na sunulacak.

Taslak ders kitapları için yapılan tespitlerle ilgili itirazlarda, taslak ders kitabının inceleme sürecinde görev almamış olanlardan, TTK Başkanlığınca bir komisyon oluşturulacak. İtiraz, hata raporu, itiraz edilen maddeler ve gerekçeleri yönünden incelenecek ve uygun görülen maddeler puanlanarak taslak ders kitapları raporları ile birlikte kurula sunulacak ve kurulda alınan karar doğrultusunda işlem yapılacak.

Ders kitaplarının fiyatlarının belirlenmesi amacıyla Yayımlar Dairesi Başkanı’nın başkanlığında, TTK Başkanlığı’nın ders kitaplarıyla ilgili Daire Başkanı, Daire Başkanlığından ilgili şube müdürü, ilgili birim/birimlerin yetkilisi, Devlet Kitapları Mütedavil Sermayesi Müdürü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) bir temsilci ve yayıncıların oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının birer temsilcisinden bir komisyon oluşturulacak.

Komisyon, gerekli gördüğü takdirde, kitap yayınlayan kamu kurumlarının, özel kuruluşların veya uzmanların görüşlerini de alabilecek. Ancak, kesin karar komisyona ait olacak.

Ders kitaplarının satışlarında uygulanacak birim fiyatları; kullanılan kağıdın cinsine, ebadına, cildinin karton veya bez oluşuna göre komisyon tarafından belirlenecek. Kitaplara, komisyonca uygun forma birim fiyatlarının üzerinde fiyat verilemeyecek. Komisyonun belirleyeceği fiyatlar Bakanlık makamınca onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Fiyat almadan satışı yapılan veya belirlenen fiyatın üstünde bir fiyatla satışı yapıldığı, Yayımlar Dairesi Başkanlığınca tespit edilen kitabın kabulüne dair kurul kararı iptal edilecek ve ders kitapları listesinden çıkarılacak.


Etiketler:
Osmanlı ordusunda yaya savaşçılara ne ad verilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX