18.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ÖNDER YILMAZ Ankara

Meclis ‘kadrolu boş gezenlerine’ iş arıyor

TBMM’de şahsa bağlı kadrosu bulunan ve 10 bin TL’nin üzerinde maaşlara ulaşan personel kanayan yaraya dönüştü.

TBMM Başkanlığı, kamuda eşit işe eşit ücret kararnamesinin ardından 2011’de Meclis Teşkilat Yasası’nın çıkarırken, o dönem Genel Sekreter gibi önemli makamlar dahil 120’ye yakın personelin kadrosunu “şahsa bağlı” hale getirdi. 
Böylece söz konusu personel eşit işe eşit ücret uygulaması kapsamı dışında bırakıldı ve “emekli oluncaya kadar kadrosunun geri alınamamasının” önü açıldı. 
Yüksek maaş alıyorlar
Personelin maaş artışları diğer kamu kurumlarındaki muadillerinden ayrı tutularak daha yüksek ücret almaya devam etmeleri de sağlanmış oldu. Bu personel arasında Meclis Genel Sekreterliği görevini yapmış olanların yanı sıra TBMM Başkan Başmüşaviri, TBMM Başkan Müşaviri, TBMM Müşaviri, müdür, şube müdürü gibi önemli unvanları taşıyanlar bulunuyor. 
Teşkilat yasası çıkarılırken sayıları 120’ye yakın olan bu personelden bazıları emekli oldu, bazıları geçici olarak başka kurumlarda görevlendirildi, bazıları da ayrılarak başka görevleri üstlendiği için bu sayı 100’ün altına düştü. Ancak ek binada kendilerine oturulacak makam odaları verilen bu personel ile diğer personeller arasında sıkıntılar başgösterdi. 
‘Boş gezenler’
Meclis kulislerinde şahsa bağlı kadrosu bulunanlara, varlıkları ile yoklukları anlaşılamadığı için Game Of Thrones dizisindeki, “akgezenler” şeklinde esprili benzetmeler yapılmaya başlandı. Bu personele, “TBMM’nin boş gezenleri” nitelendirmelerinde bulunuldu.

İş listesi çıkarıldı

TBMM Başkanlığı, boşta olan personel için yıl boyunca uğraşacakları iş arayışına girdi. 33 ayrı başlıkta iş portföyü çıkarıldı. 56 personele bildirimler yapılarak, bazılarının gruplar halinde belirlenen başlıklarda çalışma yapmaları istendi. Yapılması istenecek işler arasında “2023 Türkiye hedeflerine TBMM’nin yapabileceği katkılar”, “Enerji tasarrufu sağlayan sistemlerin tespiti, kârlılığı ve uygulanabilirliği”, “Düzenleyici etki analizlerinin yasama süreceine katkısı”, “Sivil toplum kuruluşlarının yasama sürecine katkısı”, “Çevreye duyarlı kurumsal politikalar konusunda öneri ve stratejiler”, “Milli Saraylar bünyesindeki tarihi binalara ilişkin geliştirilebilecek öneri ve stratejiler” gibi başlıklar bulunuyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerTBMM