15.04.2009 00:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Meclis’te Kürtçe konuşmaya yeşil ışık

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’ın TBMM’de 24 Şubat 2009’daki grup toplantısında Kürtçe konuşarak, Siyasi Partiler Yasasını ihlal ettikleri” iddiasıyla yapılan suç ihbarı üzerine başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi

Meclis’te Kürtçe konuşmaya yeşil ışık

 Maltepe 1 no’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü Murat Ateş’in de aralarında bulunduğu dört kişi, Türk ve Demirtaş’ın grup toplantısında Kürtçe konuşarak, Siyasi Partiler Yasası’nın “Siyasi partilerin kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçeden başka bir dil kullanılamayacağını” düzenleyen 81. maddesine muhalefet ettikleri iddasıyla suç duyurusunda bulundu.  
Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili İbrahim Özyurt tarafından verilen takipsizlik kararında, TBMM’de hangi dilde konuşulabileceği konusunda Anayasa’da açık bir düzenleme bulunmadığı, sadece 83. maddede, milletvekillerinin Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden sorumlu tutulamayacağının düzenlendiği kaydedildi. 

Genel Kurul da dahil
Türk ve Demirtaş’ın grup toplantısında Kürtçe konuşmalarının 83. madde kapsamında düşünülemeyeceği belirtilen kararda, TBMM İçtüzüğü’nde de, gerek Genel Kurul’da, gerek grup toplantısındaki konuşmanın hangi dille yapılacağına ilişkin bir düzenlemenin bulunmadığı ifade edildi. Türk ve Demirtaş’ın mecliste Kürtçe konuşmasının, Siyasi Partiler Yasası’nda öngörülen propaganda unsurunu içermediği belirtildi.
Savcı  Özyurt’un kararı uyarınca, Türk ve Demirtaş hakkındaki takipsizlik kararına itiraz söz konusu olmayacak. Karar, itiraz olmadığı için 15 gün sonra kesinleşecek.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerDTPAnayasa