13.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ŞEBNEM HOŞGÖR Ankara

Meclis’te rögar kapağı tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda HDP Milletvekili Aslan’ın, İstanbul’daki rögar kapaklarının üstünde Allah yazısı bulunduğunu söylemesi polemiğe yol açtı. Ak Partili Muş, ‘Arkadaşlar aklımızla alay etmeyelim” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki akşam İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’nın görüşmelerinde, Ak Parti ve HDP temsilcileri arasında İstanbul’da üzerinde “Allah” yazan rögar kapakları kullanıldığına ilişkin tartışma yaşandı. Tartışma, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan’ın, kürsüden iddiasına ilişkin fotoğrafları paylaşmasıyla başladı. Okmeydanı’nda Suriyeli çocukların rögar kapaklarını öptüklerini görünce esnafın “neden” diye sorduğunu, “burada ‘Allah’ yazıyor” yanıtı verildiğini anlatan Aslan, “Esnaf şikayette bulunmasına rağmen rögar kapakları toplatılmış değil” dedi.

‘Tesadüf değil’

2006’da, 2012’de, 2014’te Sivas Belediyesi ve İstanbul’da bazı yerlerde benzer rögar kapaklarının tespit edilidiğini anımsatan Aslan, iktidarın konuyla ilgili gerekeni yapmasını istedi. Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise şu açıklamayı yaptı: “Konunun aslı şudur; kapakların üzerinde büyükşehirin ya da İSKİ’nin logosu kullanılıyor. Son ve bu bahsedilen kapaklar dökme kapak ve bunları döken firmanın logosu tersten okunduğu zaman Allah lafı gibi görünebiliyor. Bu kapaklar son on yıldır kullanılmıyor. Onların üzerine de zaten herhangi bir firmanın logosu konulmuyor, sadece İSKİ’nin logosu konuluyor.”

‘Bu yanlışı düzeltelim’

Yeniden söz alan Aslan, iddiasında ısrar etti. Fotoğrafları gösteren Aslan, “Burada Kağıthane Belediyesi’nin ve büyükşehrin logosu belli, ortada. Bu yanlışı düzeltelim. Allah isminin yükseklerde olması gerekiyor, başımızın üstünde olması gerekiyor. Ha, velev ki öyle bir şeyse de toplatılsın” dedi.           

‘Tartışma garip’

Tartışmanın uzaması üzerine devreye giren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, “Tartışma garip ama bir kasıt şüphesiz yoktur. Lakin böyle bir algı varsa Cenab-ı Allah’ın adının yerlerde süründürülmesine de göz yummamak lazım. O kapakların toplantılmasında ve bu tartışmayı bitirmekte fayda var” diye konuştu. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da, “bitiriyoruz, teşekkür ediyoruz” diyerek, polemiğe nokta koydu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0