Siyaset
11.10.2011 - 18:04 | Son Güncelleme: 11.10.2011-18:04

Mecliste Selma Irmak tartışması

BDP’nin TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu için önerdiği tutuklu Şırnak milletvekili Selma Irmak Meclis Genel Kurulu’nda tartışma yarattı.

Sitene Ekle

Meclis Başkanlığı BDP’nin komisyon için bildirdiği Irmak’ın ismini okumadı. Bunun üzerine BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan Meclis’te grubu bulunan 4 siyasi partinin grup vekillerinin oluşturacağı ortak bir önerinin Meclis Başkanlığı’na sunulması için görüşme önerisinde bulundu. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, "Talebinizi Meclis Başkanlığına ileteceğim" dedi.

BDP’nin ihtisas komisyonları için önerdiği milletvekillerinin isimleri Meclis Genel Kurulu’nda oylandı. BDP’nin Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu için önerdiği tutuklu Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ın ismi ise okunmadı. Bunun üzerine BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan söz alarak itiraz etti. Kaplan, "Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ı önerdik. Selma Irmak tutuklu, hükümlü değil. İkisinin hukukları ayrıdır. Tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılması mümkün. Mazbatalarını aldılar, hak yükümlülük sorumluluk söz konusu. Meclis kilitlenmiş durumda. Görev verdiğimiz arkadaşımız tutuklu da olsa Meclis denetim yollarını kullanabilir" diyerek itiraz etti.

-"4 PARTİ TEMSİLCİSİNİ ÇAĞIRIN GÖRÜŞELİM"-

Meclis Başkanlığının tutumunun yanlış olduğunu belirterek usül tartışması açılmasını isteyen Kaplan "Başkanlığınızda 4 parti temsilcisini çağırın, görüşelim" önerisi getirdi.

Meclis Başkanvekili Sağlam, Meclis açıldığından bu yana yemin etmeyenlerin Meclis çalışmalarına katılamadığını hatırlatarak, "Hak veriyorum bu sorun çözülmüyor, ama arkada konuşmakla çözüleceğini zannetmiyorum" dedi.

Kaplan, "4 grup vekillerinin oluşturacağı ortak bir öneri Meclis Başkanlığının değerlendirmesine sunulabilir. 8 arkadaşın Meclis’te çalışamaması ayıptır" diyerek talebini yineledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da söz alarak, "Meclis Başkanlık Divanın aldığı kararın burada tartışılması doğru değil" dedi. Sağlam, Kaplan’ın talebini Meclis Başkanına aktaracağını söyledi.

-"KOMSİYON ÜYE DAĞILIMI ADALETSİZ"-

Bu arada Kaplan, CHP ve BDP’nin yemin etmediği dönemde toplanan Başkanlık Divanı toplantısında komisyon üyeliklerinin de adaletli dağıtılmadığını ileri sürdü. Meclis Başkanvekili Sağlam, "O zaman siz gelip yemin etmemiştiniz. Başvuru yaparsınız, sonra Başkanlık Divanı değerlendirir" dedi.


Her 6 dk da 1 hırsızlık yaşanıyor. Önlem Alın!


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Muz Sesleri" adlı roman hangi yazarımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Uluslararası polis örgütünün kısaltması hangisidir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX